Vezesd az Életed
  • KEZDŐLAP
  • SZOLGÁLTATÁSOK
    • Pszichológus
    • Coaching >
      • Cikkeink
      • COACHINGRÓL
    • SZEXOLÓGIA >
      • Írásaink
    • Wingwave Coaching >
      • A Wing Wave előnyei >
        • Alkalmazások
    • Relaxáció és Jóga >
      • Meditáció Cikkek
  • KAPCSOLAT
    • Programok
    • Csapat
    • Galéria
    • Akciók
    • üzleti poitika és nyilatkozatok
  • ONLINE PSZICHOLÓGUS
    • Érdekes Témáink
  • ENGLISH
    • Psychologist Online
    • Wingwave Coaching in Budapest

érdekességek
​ a pszichológia világából

Az én összetettsége - a szelf-komplexitás

26/6/2024

0 Comments

 
pszichológus, önképe, szelfkomplexitás
szelf-komplexitás
Sokunk számára ismerős lehet az érzés, hogy különböző helyzetekben más-más arcunkat mutatjuk. Munkában határozott és céltudatosak vagyunk, otthon viszont gondoskodó és játékos szülők. Ez a jelenség egy fontos pszichológiai fogalommal, az Én különböző szerepeivel van kapcsolatban. Nézzük, mi is az a szelf-komplexitás.

A szelf-komplexitás fogalma arra utal, hogy az egyén mennyire részletesen és változatosan látja önmagát különböző helyzetekben és szerepekben. Gondoljunk csak arra, hogy milyen sokféle módon gondolkodhatunk önmagunkról: lehetünk egyszerre dolgozók, barátok, szülők, sportolók, művészek és még sok más. A szelf-komplexitás mértéke attól függ, hogy hány ilyen különböző szerepünk és identitásunk van, és mennyire eltérőek ezek egymástól.

Miért fontos a szelf-komplexitás?Rugalmasság a stresszel szemben!Azok az emberek, akik magas szelf-komplexitással rendelkeznek, általában rugalmasabban képesek kezelni a stresszt és az élet kihívásait. Ennek oka, hogy több különböző szerepeük van, amikre támaszkodhatnak. Ha például valaki munkahelyi problémákkal küzd, de erős családi és baráti kapcsolatai vannak, könnyebben megtalálhatja az érzelmi egyensúlyt.
Mentális egészség és jólétA kutatások szerint az alacsony szelf-komplexitású emberek nagyobb valószínűséggel élnek át érzelmi problémákat  és szorongást. Ha valaki élete főként egyetlen szerepre korlátozódik, például csak a munkájára, és ebben a szerepben kudarcot él meg, az egész önképét megrendítheti. Ezzel szemben, ha az önkép sokrétűbb, az egyes területeken bekövetkező kudarcok kevésbé befolyásolják a teljes énképünket.
Identitás és személyes fejlődésA szelf-komplexitás hozzájárulhat az identitás stabilitásához és a személyes fejlődéshez is. Az emberek, akik több különböző szerepben látják önmagukat, nagyobb eséllyel fejlesztik különböző készségeiket és képességeiket. Ez a szélesebb spektrum segíthet abban, hogy alkalmazkodóbbak és kreatívabbak legyünk az élet különböző helyzeteiben.

Hogyan növelhetjük a szelf-komplexitást?Új szerepek és tevékenységek felfedezéseKezdjünk el új hobbikat vagy csatlakozzunk közösségi csoportokhoz. Az új tevékenységek és szerepek segíthetnek abban, hogy új oldalunkat fedezzük fel és gazdagítsuk az önmagunkról alkotott képet.
Értékeljük a meglévő szerepeinketTudatosítsuk, hogy mennyi különböző szerepünk van az életben, és próbáljuk meg mindegyikben megtalálni a pozitív aspektusokat. Legyünk büszkék arra, hogy egyszerre lehetünk jó szülők, barátok, kollégák és sok más.
Többfunkciós készségek fejlesztéseFejlesszük azokat a készségeinket, amelyek több szerepben is hasznosak lehetnek. Például a kommunikációs készségeinket nem csak a munkahelyen, hanem a családi és baráti kapcsolatokban is kamatoztathatjuk. 

A szelf-komplexitás fontos szerepet játszik abban, hogy hogyan látjuk önmagunkat, és hogyan kezeljük az élet kihívásait. A különböző szerepeink és identitásainkk gazdagítása segíthet abban, hogy rugalmasabbak, mentálisan egészségesebbek és boldogabbak legyünk. Fedezzük fel önmagunkat minél több oldalról, és élvezzük a sokszínű élet előnyeit!

Szűr Andrea
Pszichológus Budapest központjában a Vezesd az Életed Stúdióban és online
0 Comments

Álmok és pszichológia

22/6/2024

0 Comments

 
pszichológus, álmok
Az álmok mindig is izgalmas részét képezték a pszichológiának. Az álmok gyakran mély érzelmi, pszichológiai és spirituális jelentőséggel bírnak. Számos megközelítés létezik az álmok értelmezésére, mindegyik saját szempontjából igyekszik megfejteni az álmok jelentését és jelentőségét.
Freud és a pszichoanalitikus megközelítésSigmund Freud, a pszichoanalízis atyja, az álmokat az emberi elme mély, tudatalatti vágyainak és konfliktusainak kifejeződésének tekintette. Freud szerint az álmok az elfojtott érzelmek és gondolatok felszínre törését teszik lehetővé egy szimbolikus nyelv formájában. Az álommunka során a rejtett vágyak és félelmek szimbolikus ábrázolásban jelennek meg, így segítve az egyént saját tudatalattijának megértésében és feldolgozásában.
Jung és a kollektív tudattalanCarl Gustav Jung, Freud tanítványa és egyben kritikusa, saját elméletet dolgozott ki az álmok értelmezésére. Jung szerint az álmok nem csak személyes élményekből és vágyakból fakadnak, hanem a kollektív tudattalanból is, amely az emberiség közös tapasztalatainak és archetípusainak tárháza. Jung úgy vélte, hogy az álmokban megjelenő szimbólumok mélyebb, univerzális jelentéssel bírnak, melyek az egyén lelki fejlődését segítik elő.
Modern neurobiológiai megközelítésA modern tudomány fejlődésével a neurobiológiai megközelítések is egyre nagyobb teret nyernek az álmok kutatásában. Ezen elméletek szerint az álmok az agy biológiai folyamatainak eredményei, melyek az alvás különböző fázisai alatt zajlanak. A REM (Rapid Eye Movement) fázisban az agy aktívan dolgozik, és ekkor keletkeznek az álmok. A neurobiológiai megközelítés szerint az álmok szerepe lehet az érzelmi feldolgozásban, a memória konszolidációjában és az agy működésének optimalizálásában.
Kognitív nézőpontA kognitív pszichológia az álmokat úgy tekinti, mint az agy természetes módját a mindennapi információk és élmények feldolgozásának és rendszerezésének. Ezen elméletek szerint az álmok segítenek az információk integrálásában, a problémamegoldásban és a kreatív gondolkodásban. Az álmok gyakran reflektálnak a nappali eseményekre, érzelmi állapotokra és megoldandó problémákra, így segítve az egyént a napi stressz és feszültség kezelésében.
SpiritualitásSzámos kultúrában és spirituális hagyományban az álmoknak különleges jelentőséget tulajdonítanak. Az álmok gyakran az isteni üzenetek közvetítőiként jelennek meg, vagy a jövőre vonatkozó jóslatok hordozói lehetnek. Az ősi civilizációk, mint az egyiptomiak vagy a görögök, nagy jelentőséget tulajdonítottak az álmok értelmezésének, és számos álomfejtő szöveget hagytak ránk. A modern spiritualitás is gyakran tekint az álmokra mint az önismeret és a személyes növekedés eszközére.

Bármely megközelíést vesszük alapué, az álmokkal való foglalkozás  hozzájárulhat az önismeretünk növeléséhez és személyes fejlődésünkhöz.
0 Comments

Álmaink és az érzelmi feldolgozás

5/6/2024

0 Comments

 
Álmok, Pszichológus
Az álmok mindig is nagy érdeklődést váltottak ki, mind a tudományos közösség, mind a mindennapi élet szintjén. Pszichológusként különösen izgalmasnak találom azt a kérdést, hogy az álmok miként segítenek minket az érzelmi feldolgozásban és a mindennapi stressz kezelésében.
Az álmok szerepe az érzelmi feldolgozásbanRégóta óta tudjuk, hogy az álmok sokkal többek, mint egyszerű képek sorozata. Freud szerint az álmok az elfojtott vágyak és érzések kifejeződései. Az álmok elemzésével mélyebben megérthetjük az egyén belső világát és elfojtott érzelmeit.

Más pszichológiai megközelítések, például a kognitív pszichológia, arra világítanak rá, hogy az álmok fontos szerepet játszanak az információfeldolgozásban és a memória konszolidációjában. Az éjszakai álmok során a napközbeni események és érzések újra feldolgozásra kerülnek, segítve ezzel a mentális egyensúly fenntartását.

Érzelmi szabályozás és az álmok
Az álmok segíthetnek a negatív érzelmek feldolgozásában. Pszichológusként tapasztaltam, hogy a páciensek gyakran beszámolnak olyan álmokról, amelyek segítenek nekik megküzdeni a stresszel és a szorongással. Ezek az álmok lehetőséget adnak az érzelmek újraélésére és átdolgozására, ami csökkentheti az érzelmi terhet és elősegítheti a pszichés egyensúly helyreállítását.
Traumafeldolgozás álom közben
A traumatikus élmények feldolgozása különösen érdekes terület. A poszttraumás stressz zavarral (PTSD) küzdő emberek gyakran számolnak be ismétlődő álmokról, amelyek az érzelmi feldolgozás részét képezik. Ezek az álmok lehetőséget adnak arra, hogy a trauma emlékei és érzései biztonságos környezetben kerüljenek feldolgozásra.
Kreativitás és problémamegoldás
Az álmok szimbolikus elemei gyakran új perspektívákat nyitnak meg és segítenek a kreatív problémamegoldásban. Pszichológusként gyakran ajánlom a pácienseknek az álomnapló vezetését, amely segíthet a tudatosság növelésében és az érzelmi intelligencia fejlesztésében..
Az álmok nem csupán passzív mentális események, hanem aktív szerepet játszanak az érzelmi feldolgozásban és a stressz kezelésében. Pszichológusként hiszem, hogy az álmok mélyebb megértése segíthet minket a mentális egészség javításában és az érzelmi egyensúly megtalálásában. Ahogy egyre többet tudunk meg az álmok világáról, úgy válik egyre világosabbá, hogy ezek az éjszakai látomások milyen fontos szerepet játszanak az életünkben.
0 Comments

Jung és a szinkronicitás

27/5/2024

0 Comments

 
Pszichológus, szinkronicitás
Carl Gustav Jung neve sokak számára ismerős, különösen azoknak, akik érdeklődnek a pszichológia iránt. Jung munkássága számos érdekes és univerzálisnak is tekinthető fogalmat hozott a felszínre, de talán egyik sem olyan izgalmas mint a szinkronicitás. De mit is jelent ez a fogalom, és miért lehet izgalmas a pszichológusok számára?


Mi az a szinkronicitás?A szinkronicitás olyan események egybeesését jelenti, amelyek látszólag nem állnak okozati kapcsolatban egymással, mégis mélyebb jelentéssel bírnak az egyén számára. Jung szerint ezek az egybeesések nem véletlenek, hanem jelentőségteljesek, és gyakran akkor fordulnak elő, amikor az egyén számára különösen fontosak.

A pszichológusok számára a szinkronicitás különös érdeklődést válthat ki, mivel olyan tapasztalatokról szól, amelyek túlmutatnak a racionális gondolkodáson. Például, amikor egy kliens beszámol egy olyan eseményről, amely pontosan egybeesik egy belső érzelmi folyamattal, az pszichológiai szempontból rendkívül érdekes lehet. Ezek a tapasztalatok nem magyarázhatók egyszerűen a véletlennel, hanem Jung szerint ezek a tudattalan és a külső világ közötti mélyebb összefüggésekre utalnak.

Gyakran előfordul, hogy valaki éppen akkor találkozik egy régi ismerőssel, amikor egy fontos döntés előtt áll, és ez a találkozás segít neki a helyes útra lépni. Vagy amikor egy álom és a valóság különös módon találkozik, és az álom üzenete segíthet egy belső probléma megoldásában. Ezek az események Jung szerint az egyén tudattalanjának egybeesései a külső világ eseményeivel.


A pszichológusok munkájában a szinkronicitás fontos szerepet is játszhat. Amikor a terapeuták észreveszik ezeket az egybeeséseket, ez segíthet mélyebb betekintést nyerni a kliens belső világába. Ezek az események gyakran katalizátorként működnek a lelki folyamatban, segítve a kliens önismeretének fejlődését.

Sokan azonban szkeptikusak, és úgy vélik, hogy ezek az események egyszerűen csak véletlenek, amelyekre az emberi elme hajlamos jelentést keresni. Azonban még a szkeptikusok is elismerik, hogy a szinkronicitás fogalma hasznos lehet a terápia során, mivel segít a klienseknek összefüggéseket találni és jobb önismeretre szert tenni.
Bár sokan kételkednek a szinkronicitással kapcsolatban, a pszichológusok számára értékes eszközt jelenthet a munkában.Akár véletlenekről, akár mélyebb összefüggésekről van szó, a szinkronicitás mindenképpen figyelemre méltó és érdekes jelenség,
0 Comments

A jelenlét hatása a teljesítményünkre

22/5/2024

0 Comments

 
társas serkentés
Az emberi viselkedés egyik legérdekesebb jelenségete a társas serkentés (társas facilitáció), amely megmutatja, hogyan befolyásolja mások jelenléte a teljesítményünket. Az a tény, hogy az emberek viselkedése megváltozik a társas környezetben, különösen izgalmas és aktuális a mai társadalmunkban, ahol a közösségi média, a munkahelyi környezet és a közösségi események mind hatással vannak ránk.


A társas serkentés jelenségeA társas serkentés fogalmát először Norman Triplett pszichológus írta le az 1890-es években végzett kísérletei során, amikor megfigyelte, hogy a kerékpárosok gyorsabban tekernek, ha másokkal együtt versenyeznek, mint amikor egyedül vannak. Azóta számos kutatás bizonyította, hogy mások jelenléte valóban befolyásolja a teljesítményünket.
Hogyan működik?A társas serkentés mechanizmusának megértéséhez először is fontos megkülönböztetni az egyszerű és az összetett feladatokat. Az egyszerű vagy jól begyakorolt feladatok esetében mások jelenléte általában javítja a teljesítményt. Ez azért van, mert az ilyen feladatok végrehajtása során a jelenlét növeli az arousal szintet, ami pozitívan hat a teljesítményre.


Például egy tapasztalt zenész valószínűleg jobb teljesítményt nyújt egy koncerten a közönség előtt, mint egy próbán. Ugyanakkor, ha egy kevésbé gyakorlott zenész először lép fel nyilvánosan, a fokozott arousal szint szorongást okozhat, ami rontja a teljesítményt. Ez az összetett vagy új feladatok esetében gyakori jelenség, amikor a túlzott izgalom megnehezíti a koncentrációt és a megfelelő cselekvést.


Mindennapi életbenA társas serkentés hatása nemcsak a sportolókra és művészekre korlátozódik. A mindennapi életben is számos példát találhatunk. A munkahelyen például a kollégák jelenléte motiválhatja az alkalmazottakat, hogy hatékonyabban és gyorsabban dolgozzanak. Az iskolában a diákok jobban teljesíthetnek a vizsgákon, ha a tanáraik és társaik jelenléte ösztönzi őket.


A társas serkentés nem mindig pozitív. A közösségi nyomás és a versengés érzése stresszt és szorongást is okozhat, ami negatívan befolyásolhatja a teljesítményt. Ez különösen igaz olyan helyzetekben, ahol a személy nincs teljesen felkészülve a feladatra, vagy ahol a feladat különösen bonyolult.

A társas serkentés megértése fontos lehet a pszichológusok számára, hogy segítsenek az embereknek kezelni a társas nyomást és javítani a teljesítményüket. Például dolgozhatnak azon, hogy az atléták megtanulják kezelni az izgalmat és a szorongást a versenyhelyzetekben. Az oktatásiban pedig stratégiákat dolgozhatnak ki annak érdekében, hogy a diákok jobban kezeljék a vizsgadrukkot.

A társas serkentés hatása összetett és sokrétű, de egyértelműen látható, hogy mások jelenléte valóban befolyásolja a viselkedésünket és teljesítményünket. Az, hogy ezt a hatást pozitívan vagy negatívan éljük meg, nagyban függ a feladat természetétől és a személy felkészültségétől. Pszichológusként fontos, hogy segítsük az embereket megérteni és kezelni ezt a jelenséget, hogy a legjobbat hozhassák ki magukból minden társas helyzetben.
0 Comments

Az empátia

17/5/2024

0 Comments

 
Empátia, Pszichológus
Az empátia az emberi kapcsolatok egyik legfontosabb eleme, amely lehetővé teszi számunkra, hogy megértsük és átérezzük mások érzéseit és tapasztalatait. A pszichológia tudományának egyik alapköveként az empátia nem csupán egy érzelmi készség, hanem egy olyan összetett folyamat, amely mélyreható hatással van az egyén lelki egészségére és társas kapcsolataira. Nézzük, miért elengedhetetlen a mindennapi életben és a terápiás folyamatok során, hogy empatikusak legyünk.
Az empátia fogalma
Az empátia az a képesség, hogy felismerjük, megértsük és átéljük mások érzelmeit. Ez a készség két fő részre bontható: a kognitív empátiára, amely a másik személy nézőpontjának megértését jelenti, és az érzelmi empátiára, amely az érzelmi rezonanciát és az érzelmek megosztását foglalja magában. Az empátia fejlesztése nem csak a személyes kapcsolatok minőségét javítja, hanem növeli a társadalmi összetartozás érzését is.

A pszichológiai konzultáció egyik legfontosabb eleme az empatikus kapcsolat kialakítása a pszichológus és a kliens között. Az empátia segíti a pszchológust abban, hogy megértse a páciens belső világát, és olyan bizalmi légkört teremtsen, amely elengedhetetlen a hatékony terápia érdekében. Carl Rogers, a humanisztikus pszichológia egyik alapítója, hangsúlyozta az empátia jelentőségét a terápiás folyamatban, és úgy vélte, hogy az empatikus megértés a személyes növekedés és a változás kulcsa.

Az empátia fejlesztésének módszerei
Az empátia nem csupán velünk született készség, hanem fejleszthető is. Az érzelmileg tudatosabb egyének számos módszert alkalmaznak az empátia erősítésére, mind a terápiás üléseken, mind a mindennapi életben. Íme néhány gyakorlati technika:
  1. Aktív hallgatás: Az aktív hallgatás során a beszélő érzéseire és mondanivalójára összpontosítunk, visszajelzéseket adva és pontosítva a hallottakat.
  2. Képzeletbeli nézőpontváltás: Próbáljuk meg elképzelni magunkat a másik helyében, és gondolkodjunk el azon, hogyan éreznénk magunkat hasonló helyzetben.
  3. Érzelemfelismerés: Figyeljük meg az emberek arckifejezéseit, testbeszédét és hanghordozását, hogy jobban megértsük érzelmi állapotukat.
  4. Önvizsgálat: Rendszeresen vizsgáljuk meg saját érzelmeinket és reakcióinkat, hogy jobban megértsük, hogyan hat ránk mások viselkedése.
Az empátia és a társadalmi kapcsolatok
Az empátia alapvető szerepet játszik a társadalmi kapcsolatokban is. Az empatikus viselkedés növeli a társadalmi kohéziót, csökkenti a konfliktusokat, és elősegíti a pozitív, támogató közösségek kialakulását. Az empatikus emberek gyakran jobb vezetők, mert képesek figyelembe venni mások szükségleteit és érzéseit, ezáltal hatékonyabb döntéseket hoznak.

A pszichológusok számára az empátia nem csupán egy eszköz a terápia során, hanem egy alapvető emberi érték is, amely hozzájárul a lelki egészség és a társadalmi harmónia fenntartásához. Az empátia fejlesztése és gyakorlása mindannyiunk számára hasznos lehet, és hozzájárulhat egy empatikusabb, együttérzőbb világ megteremtéséhez.
0 Comments

Az Érzelmi intelligencia

13/5/2024

0 Comments

 
érzelmi intelligencia, pszichológia
Az érzelmi intelligenciának nagy szerepe lehet személyes és szakmai sikerünkben. Daniel Goleman pszichológus szerint az érzelmi intelligencia öt alappillére az önismeret, az önszabályozás, a motiváció, az empátia és a szociális készségek. Ezek a készségek nem csupán segítenek jobban kezelni az érzelmi válaszainkat, de elősegítik a hatékonyabb kommunikációt és konfliktuskezelést is. Lássuk, hogyan fejleszthetjük magunkban az 5 alapkészséget.
1. Önismeret fejlesztése
Az önismeret az érzelmi intelligencia alapja. Ez magában foglalja a saját érzelmeink felismerését, megértését és elfogadását. Pszichológusként javaslom, hogy naplózás vagy meditáció segítségével növeljük önismeretünket. A naplózás lehetővé teszi, hogy dokumentáljuk és reflektáljunk érzelmeinkre, cselekedeteinkre és a különböző helyzetekre adott reakcióinkra. A meditáció segíthet tudatosítani és elfogadni érzelmeinket anélkül.
2. Önszabályozás és stresszkezelés
Az önreguláció képessége, hogy irányítani tudjuk érzelmi reakcióinkat, központi jelentőségű. Fejleszthetjük ezt a képességet stresszkezelő technikák, például a relaxációs gyakorlatok és a légzéstechnikák alkalmazásával. Ezek a módszerek segítenek csökkenteni a fiziológiai stresszválaszokat, lehetővé téve, hogy nyugodtabban és megfontoltabban reagáljunk a kihívásokra.
3. Motiváció és célok kitűzése
A motiváció, különösen az belülről fakadó motiváció nagyon fontos tényező . A célok kitűzése és az elérésük felé való elkötelezettség növeli motivációnkat. Pszichológusként azt tanácsolom, hogy állítsunk fel SMART célokat (Specifikus, Mérhető, Elérhető, Releváns, Időben meghatározott), mivel ezek segítenek konkrét lépéseket tenni a nagyobb céljaink felé.
4. Empátia
Az empátia az az képesség, hogy megértsük és érezzük mások érzelmeit. Fejleszthetjük ezt a képességet aktív hallgatással, ami azt jelenti, hogy teljes figyelmünket a beszélgetőpartnerünkre fordítjuk, elismerjük érzéseiket és visszaigazolást nyújtunk számukra. Ezen felül, az empátiát erősíthetjük irodalom és filmek segítségével, amelyek mások perspektíváját mutatják be.
5. Szociális készségek és konfliktuskezelés
​
A szociális készségek fejlesztése közvetlenül kapcsolódik a konfliktuskezelés képességéhez. A hatékony kommunikációs technikák elősegítik a pozitív kapcsolatok kialakítását és fenntartását. A konfliktusok kezelésében pedig lényeges, hogy képesek legyünk megérteni és tiszteletben tartani mások nézőpontját és érzelmeit, miközben konstruktív visszajelzést adunk.

Az érzelmi intelligencia fejlesztése folyamatos elkötelezettséget igényel, de a pszichológiai ismeretek és technikák alkalmazásával jelentős előrelépést érhetünk el személyes és szakmai életünkben. Kifizetődő, hogy tudatosan gyakoroljuk ezeket a készségeket, és nyitottak maradjunk az önmagunkkal és másokkal kapcsolatos tanulásra.
​
Forrás:
https://positivepsychology.com/emotional-intelligence-theories/
0 Comments

A Marshmallow Teszt - Az Önszabályozás Kialakulása

8/5/2024

0 Comments

 
Pszichológus Budapest
A gyermekpszichológia területén számos híres kísérlet született, amelyek jelentősen hozzájárultak a fejlődéspszichológia megértéséhez. Az egyik legismertebb ilyen kísérlet a Marshmallow Teszt, amelyet Walter Mischel amerikai pszichológus és kollégái vezettek be az 1960-as években a Stanford Egyetemen.

A kísérlet célja az volt, hogy megvizsgálják a gyermekek önszabályozási képességét, vagyis hogy mennyire képesek ellenállni az azonnali jutalomnak egy későbbi, nagyobb jutalomért cserébe. A kísérlet során az alábbiak szerint zajlott.
A kutatók előkészítettek egy szobát egy asztallal és egy székkel, majd elhelyeztek egy marshmallow-t az asztal közepén. A vizsgálatvezetők elmagyarázták a gyermeknek, hogy egy marshmallow vagy más néven mályva cukor azonnal az övé lehet, de ha vár 15 percet anélkül, hogy megeszi, akkor kap egy második cukrot is. A kísérletvezető ezután elhagyta a szobát.
A gyermek viselkedését rejtett kamerával figyelték. Néhány gyermek azonnal megette a marshmallow-t, míg mások igyekeztek várni, különböző stratégiákat alkalmazva, hogy kezelni tudják a várakozás okozta kihívást. Az A kísérlet során szerzett megfigyelések alapján Walter Mischel a következőket állapította meg:
  1. Azok a gyerekek, akik képesek voltak várni a második marshmallow-ra, magasabb önszabályozási képességgel rendelkeztek.
  2. Mischel és csapata több évvel később utánkövette a résztvevő gyerekeket, és megállapította, hogy azok, akik képesek voltak ellenállni a kísértésnek, magasabb szintű tanulmányi eredményeket értek el, és jobb társas kapcsolataik alakultak ki.
  3. A várakozó gyerekek kreatív stratégiákat alkalmaztak a késztetés elkerülésére, például elfordultak a marshmallow-tól, énekeltek vagy a játékokkal foglalták el magukat.
Kritika és Újabb KutatásokAz eredeti Marshmallow Teszt sok kritikát és továbbfejlesztést is inspirált. Későbbi kutatások rámutattak, hogy az önszabályozás képessége mellett a gyerekek családi háttere és szocioökonómiai helyzete is befolyásolhatja a várakozási idő hosszát. Például az alacsonyabb jövedelmű családokból származó gyerekek nagyobb valószínűséggel választották az azonnali jutalmat, ami a környezetükben tapasztalt bizonytalansággal lehetett összefüggésben.
TanulságokA Marshmallow Teszt az egyik legfontosabb gyermekpszichológiai kísérlet, mert betekintést nyújt az önszabályozás és az akaraterő fejlődésébe. Bár az eredeti kísérletnek vannak korlátai, fontos tanulsága, hogy az önszabályozás tanulható készség, amely hosszú távú hatással lehet az életünkre. Az olyan stratégiák, mint a figyelemelterelés, az önjutalmazás és az alternatív célok kitűzése segíthetnek a gyerekeknek fejleszteni ezt a fontos készséget.
ZárszóA gyermekpszichológia története tele van olyan kísérletekkel, amelyek hozzájárultak az emberi viselkedés megértéséhez. A Marshmallow Teszt egyszerűségében zseniális, és rámutat azokra a stratégiákra, amelyeket gyermekként és felnőttként is alkalmazhatunk az önszabályozás és az akaraterő fejlesztésére.
​

0 Comments

A harag kezelése

6/5/2024

0 Comments

 
harag, pszichológia
A harag egy olyan érzelem, ami mindenki életében jelen van. Bár gyakran negatív hatásúnak tekintik, megfelelő kezeléssel a harag állapotából is tanulhatunk. A pszichológiai kutatások szerint a harag nem csupán reflexszerű válasz a környezeti ingerekre, hanem attól is függm, ahogyan értelmezzük és értékeljük a körülöttünk történő eseményeket. Az egyik leginkább elfogadott elmélet, amely ezt az összefüggést magyarázza, a kognitív kiértékelési elmélet.

A kognitív  elmélet szerint a haragot nem közvetlenül a külső események váltják ki, hanem azoknak a személyes értelmezése és értékelése. Amikor egy személy úgy érzékeli, hogy egy adott helyzet fenyegető, igazságtalan, vagy akadályozza a céljai elérését, akkor aktiválódik a harag érzése. Ez a folyamat mélyen gyökerezik a tudati folyamatokban, amelyek magukban foglalják a gondolkodást, észlelést és értékelést.

A kognitív viselkedésterápia az egyik leggyakrabban alkalmazott terápiás megközelítés, amely a tudatos átértékelési technikákra támaszkodik a harag kezelésében. A terápia során a terapeuták segítenek a pácienseknek felismerni azokat a gondolati mintákat, amelyek haragot és agresszív viselkedést váltanak ki. Ezután, a terápia segítségével, a páciensek újraértékelik és módosítják ezeket a gondolatokat, és kevésbé provokatív, racionális és konstruktív nézetekkel helyettesítik azokat.

Számos tanulmány azt mutatta, hogy a kognitív viselkedésterápia hatékonyan csökkenti a haragot és a haraggal kapcsolatos viselkedéseket. Az átértékelés és átkeretezés folyamata lehetővé teszi az egyének számára, hogy kevésbé reaktívan reagáljanak az érzékeny helyzetekre, és jobban kezeljék érzelmeiket konfliktushelyzetekben.

A módszer alkalmazása magában foglalja az önmegfigyelést és az önmonitorozást. Például, ha valaki dühös lesz egy kollégája megjegyzése miatt, a CBT technikák segíthetnek neki felismerni, hogy a düh nem csupán a megjegyzésből fakad, hanem abból, hogy ő hogyan értelmezte azt. Talán úgy vélte, hogy a megjegyzés támadás volt a személyisége ellen. Az átértékelés ebben az esetben arra ösztönzi, hogy alternatív magyarázatokat fontoljon meg, például hogy a kolléga nem szándékosan akart bántani.

Ahogy láttuk, a harag kezelése szorosan kapcsolódik a gondolkodási folyamatunkhoz. Azáltal, hogy tudatosan kezeljük és formáljuk a helyzetek értelmezését, képesek vagyunk kezelni a haragunkat és javítani kapcsolatainkat. Ez nem csupán a személyes, hanem a szakmai életünkben is előnyös lehet, segítve bennünket a kiegyensúlyozott és boldogabb élet felé.
Ha érdekel, hogy mi hogy kezeljük a haragot, szeretettel várunk a Vezesd az Életed Stúdióba. Pszichológia és coaching Budapest szívében. 
​
Szűr Andrea 
pszichológus
0 Comments

Az autogén tréning

26/4/2024

0 Comments

 
pszichológus, autogén tréning
Az autogén tréning egy népszerű relaxációs és önszuggesztiós technika, amelyet Dr. Johannes Heinrich Schultz, német pszichiáter és pszichoterapeuta fejlesztett ki az 1920-as években. Az eljárás alapja az önsugallat, amely révén a gyakorló személy képes ellazulni és növelni a testi és lelki jóllétét. Az autogén tréning különösen hatékony módszer a stressz, szorongás, alvászavarok és még a krónikus fájdalmak kezelésére is.

Az autogén tréning alapelve, hogy a testi és mentális állapotok önszuggesztióval befolyásolhatók. A módszer hat részből álló standard gyakorlatsorozatot tartalmaz, amelyek az alábbi testi érzetekre összpontosítanak: nehézség, melegség, szívverés, lélegzet, hasi érzések és hűvösség a homlokon. A gyakorlatok célja, hogy a gyakorló személy megtanulja kontrollálni testének érzeteit és fokozatosan elérje a mély relaxációs állapotot.
Hogyan gyakorolhatjuk otthon?
  1. Nyugodt környezet kialakítása: Kezdje azzal, hogy kialakít egy nyugodt, zavaró ingerektől mentes teret otthonában. Ideális, ha használhat egy csendes szobát, ahol nem zavarják.
  2. Kényelmes testhelyzet: Feküdjön le vagy üljön kényelmesen. Ügyeljen arra, hogy a hátát jól támassza alá, és a lábai ne legyenek keresztezve.
  3. Koncentráció a testre: Zárja be a szemét, és koncentráljon a testére. Kezdje a nehézség érzésének sugallatával, mondja el magának: „A karjaim és lábaim elnehezednek.” Ismételje meg a sugallatot többször, amíg valóban érezni nem kezdi a nehézséget.
  4. Hőérzet fokozása: Folytassa a melegség érzésének sugallatával, például „A karjaim és lábaim meleg érzetet adnak.” Ez segít ellazítani az izmokat és javítani a vérkeringést.
  5. Légzés és szívverés: Összpontosítson a légzésre és a szívverésre. Sugallja magának, hogy „A lélegzetem nyugodt és mély, a szívverésem nyugodt és egyenletes.”
  6. Gyakorlás rendszeressége: Az autogén tréning hatékonysága a rendszeres gyakorlásban rejlik. Naponta legalább egyszer, de ideális esetben kétszer végezze el a gyakorlatokat.
Az autogén tréning egy kiváló eszköz lehet azok számára, akik a mindennapi stressztől való mentesülést keresik, vagy egyszerűen csak jobban szeretnének odafigyelni saját testi és lelki állapotukra. Otthoni gyakorlása nem igényel semmilyen speciális eszközt, csupán nyugodt környezetet és a saját elkötelezettségét a gyakorlatok iránt.

0 Comments

Erik Erikson pszichoszociális fejlődés elmélete

25/4/2024

0 Comments

 
Picture
Erik Erikson pszichoszociális fejlődéselmélete olyan pszichológiai modell, amely az emberi személyiség fejlődését elemzi a születéstől egészen az időskorig. A pszichológusok széles körben használják ezt az elméletet, mivel segíthet megérteni, hogyan alakulnak ki az egyéni viselkedésminták és a társas kapcsolatok.
Erikson elmélete nyolc fejlődési szakaszra osztja az emberi életet, és mindegyik szakaszban egy alapvető konfliktus megoldását követeli meg az egyéntől, amely a személyiségfejlődés következő lépéséhez vezet.
Az Erikson-féle fejlődési szakaszok:
  1. Bizalom/bizalmatlanság (0-1 év)
    "Megbízhatok a világban?"
    A csecsemők elsősorban azoktól függenek, akik gondoskodnak róluk. A bizalom vagy bizalmatlanság kialakulása a gondozók megbízhatóságától függ. Ebben a korai szakaszban a pozitív tapasztalatok létfontosságúak az egészséges pszichológiai fejlődés szempontjából.
  2. Autonómia/szégyen és kétség (2-3 év) 
    "Rendben van, ha én létezem?"
    Ahogy a gyermek növekszik, több függetlenségre törekszik. A szülők támogatása segít az autonómia érzésének megerősítésében, míg a túlzott korlátozás vagy kritika szégyent és kétséget válthat ki.
  3. Kezdeményezés/bűntudat (4-5 év) 
    "Rendben van, ha én kezdeményezek?"
    A gyerekek ebben a szakaszban kezdenek aktívan részt venni a környezetükben, saját játékaikat és tevékenységeiket szervezve. A szülői bátorítás növeli az önállóság érzését, míg a túlzott korlátozás vagy bírálat bűntudatot okozhat.
  4. Teljesítmény/kisebbrendűség (6-12 év)
    "Értékes tagja vagyok a társadalomnak?"
    Az iskolai évek alatt a gyermek képességeinek elismerése fontos a személyiség fejlődése szempontjából. Sikerek esetén a kompetencia érzése növekszik, míg a kudarcok kisebbrendűségi érzetet eredményezhetnek.
  5. Identitás/szerepzavar (13-19 év) 
    "Ki vagyok én?"
    A serdülőkor talán az egyik legkritikusabb szakasz, amikor a fiatalok saját identitásukat formálják. Az identitás megerősítése, vagy a zavarodottság, a szociális interakciók és a személyes tapasztalatok eredményeként alakul ki.
  6. Intimitás/elszigeteltség (fiatal felnőttkor)
    "Tudok szeretni?"
    Fiatal felnőttként az ember kapcsolatai mélyebbé válnak. Az intimitás kialakítása létfontosságú a boldog és teljes élet számára, míg az elszigeteltség érzése társadalmi visszavonuláshoz vezethet.
  7. Alkotóképesség/stagnálás (középkorúak)
    "Értékessé tudom tenni az életem?"
    Az érett felnőttek gyakran törekszenek arra, hogy hagyatékot hagyjanak maguk után, legyen szó gyermekekről, munkáról vagy más tevékenységről. A sikeres élet érzése jelentős örömet és elégedettséget ad, míg a stagnálás érzése csalódottsághoz vezethet.
  8. Énintegritás/kétségbeesés (időskor)
    "Megfelelően éltem?"
    Az élet vége felé az egyének visszatekintenek és értékelik az életüket. Az énintegritás kialakulása a múlt pozitív elfogadását jelenti, míg a kétségbeesés a múltbeli döntésekkel való elégedetlenséget tükrözi.
Erikson elmélete segít megérteni, hogyan alakítják az életkorhoz kötött kihívások az egyén pszichológiai fejlődését, és ezáltal a pszichológusok számára értékes keretet nyújt a terápiás beavatkozásokhoz. Ez a modell nem csak az egyéni életutakat világítja meg, hanem azt is, hogyan reagálhatunk a változásokra és a kihívásokra egész életünk során.

0 Comments

Az átkeretezés technikája

24/4/2024

0 Comments

 
átkeretzés, pszichológus, Budapest
Az átkeretezés vagy angolul "reframing" egy pszichológiai technika, amely segít másképpen gondolkodni egy adott helyzetről vagy problémáról, lehetővé téve ezzel egy új perspektíva kipróbálását. Az átkeretezés a kognitív viselkedésterápia egyik alapvető eszköze, amely azáltal segít az embereknek, hogy megváltoztatja, hogyan értelmezik az eseményeket, ezáltal hatással van az érzéseikre és viselkedésükre is.

Mi az átkeretezés?
Az átkeretezés lényege, hogy a problémákat vagy negatív helyzeteket új nézőpontból szemléljük. Ez a technika azt sugallja, hogy a valóságot többféleképpen is értelmezhetjük, és bár a tények nem változnak, a hozzájuk fűződő jelentés megváltoztatható. Az átkeretezés általában arra ösztönzi az egyéneket, hogy lássák a pozitív oldalát a helyzeteknek, vagy ismerjék fel, hogy a kihívások lehetőségeket is rejthetnek.
Hogyan működik az átkeretezés?
Az átkeretezés folyamata általában egy dialógus vagy önvizsgálat formájában zajlik, amely során az egyén vagy a pszichológus, terapeuta felvet alternatív gondolkodásmódokat vagy értelmezéseket. Ez segít az egyénnek felismerni, hogy az adott helyzet nem feltétlenül egyetlen értelmezést ad, és megnyitja az utat az adaptívabb viselkedési válaszok felé.
Példa az átkeretezésre
Képzeljük el, hogy valaki állásinterjúra megy, és nagyon szorong, mert attól fél, hogy elutasítják. Egy átkeretezési folyamat során a terapeuta segíthet rávilágítani, hogy ez az interjú nem csak egy kockázat a kudarcra, hanem egy lehetőség is a tanulásra és növekedésre. Az interjúra mint egy gyakorlati tapasztalatszerzési lehetőségre való tekintettel az egyén kevésbé érezheti magát nyomás alatt, és könnyebben megmutathatja valódi képességeit.
Az átkeretezés hatékonysága
Számos kutatás igazolja, hogy az átkeretezés javíthatja az egyének érzelmi állapotát, csökkentheti a stresszt szintjét, valamint növelheti az alkalmazkodó és problémamegoldó képességeket. Az átkeretezés különösen hasznos lehet olyan helyzetekben, ahol az egyének hajlamosak negatívan értékelni a helyzeteket, például szorongásos zavarok vagy depresszió esetén.
Az átkeretezés egy hatalmas erőforrás lehet a pszichológiai jóllét és a személyes növekedés elősegítésében, segítve az embereket abban, hogy új szemmel nézzenek problémáikra és aktív résztvevőivé váljanak saját életük alakításában.
0 Comments

Freud pszichoszexuális elmélete

8/4/2024

0 Comments

 
Pszichológus, Freud, Pszichoszexuális fejlődés
A pszichoszexuális fejlődés elmélete Sigmund Freud osztrák pszichoanalitikus munkásságának egyik központi eleme, amely az emberi szexualitás és személyiségfejlődés összefüggéseit vizsgálja különböző életszakaszokon keresztül.
Freud szerint a szexuális ösztönök jelentős szerepet játszanak a személyiség formálódásában, és az emberek pszichoszexuális fejlődése öt szakaszon keresztül történik. Ezek a szakaszok az orális, az anális, a fallikus (Oidipusz-komplexus), a latencia, és a genitális szakaszok. 

Freud szerint, ha egy adott pszichoszexuális szakaszban problémák merülnek fel, és ezeket nem fejezzük ki vagy kezeljük megfelelően, akkor "fixációk" alakulnak ki. A pszichológiában a szexuális fixációk vagy  azt jelentik, hogy egy személy libidója vagy szexuális energiája egy bizonyos pszichoszexuális szakaszban "megakad" és anélkül, hogy beavatkozás történne, ilyen állapotban marad. Az elmélet szerint, ha a rögzülés mögöttes okát nem kezelik, az továbbra is fennáll.
Pszichoszexuális ​szakaszok
  1. Orális szakasz (0-1 év): Az élvezet forrása a száj, például szopás és később rágás. Ebben a szakaszban az egyén megtanulja, hogy milyen érzés az igényei kielégítése.
  2. Anális szakasz (1-3 év): Az élvezet forrása az anális régió, amely a szobatisztaságra szoktatás idejére tevődik át. Az önkontroll és az engedelmesség elsődleges kérdésekké válnak.
  3. Fallikus szakasz (3-6 év): A gyermek felismeri a nemek közötti különbségeket, és megélheti az Oidipusz-, illetve Elektra-komplexust, amely az ellentétes nemű szülő iránti érzelmi kötődést, illetve az azonos nemű szülő iránti félelmet/féltékenységet jelenti.
  4. Latencia szakasz (6 év-pubertás): A szexuális érzések háttérbe szorulnak, és az energia az iskolai tanulmányokra, barátságokra és egyéb készségek fejlesztésére irányul.
  5. Genitális szakasz (pubertás- teljes felnőttkor): A szexuális érdeklődés újraéled, de most már éretten, másokkal való intim kapcsolatok formájában.
Freud pszichoszexuális fejlődés elmélete vitatott marad, és sok kritikát kapott tudományos pontossága és a szexualitásra való túlzott hangsúly miatt. Ennek ellenére az elmélet fontos alapot szolgáltatott a későbbi pszichológiai és pszichoanalitikus teóriák számára, és továbbra is fontos szerepet játszik a személyiségfejlődés és a gyermekpszichológia megértésében.

A mai pszichológusok és terapeuták gyakran használják Freud elméletének elemeit, mint kiindulópontot a kliensekkel való munkában, különösen, amikor a gyermekkori tapasztalatok és azok felnőttkori viselkedésre gyakorolt hatásait vizsgálják. A modern pszichológia számos alternatív elméletet és megközelítést kínál, amelyek kiegészítik és bővítik Freud nézeteit, lehetővé téve a pszichoszexuális fejlődés sokrétű és árnyalt értelmezését.
Habár Freud pszichoszexuális fejlődésre vonatkozó elmélete nem maradéktalanul elfogadott napjaink pszichológiájában, továbbra is jelentős hatással van a személyiségfejlődés és a pszichológia területére, serkentve a vitát, a kutatást és az új megértés keresését.

Forrás:
https://www.verywellhealth.com/psychosexual-development-5524763
0 Comments

Az önmegvalósítás mint az emberi szükségletek csúcsa

28/3/2024

0 Comments

 
önmegvalósítás, Maslow
Az önmegvalósítás elmélete, amelyet Abraham Maslow amerikai pszichológus dolgozott ki, a pszichológia egyik legbefolyásosabb elmélete. Az 1950-es években bemutatott hierarchikus szükségletrendszerének csúcsán helyezkedik el, és az emberi motivációkat magyarázza.
Maslow szerint az emberek alapvető szükségleteik (pl. létfenntartás, fizikai biztonság, ) kielégítése után törekednek az önmegvalósításra, ami azt jelenti, hogy teljes mértékben kiaknázzák és megvalósítják rejtett képességeiket, tehetségeiket és potenciáljukat.

Maslow hierarchiája szerint az emberi szükségletek több szinten csoportosíthatók, kezdve
  • a fiziológiai szükségletektől, amelyek az életben maradáshoz nélkülözhetetlenek, mint például a lélegzethez szükséges levegő, az élelem és a víz.
  • A biztonsági szükségletek az egészséghez kapcsolódnak, mint az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés vagy a tiszta ivóvíz, valamint a fizikai biztonsághoz, vagy a nagyobb csoportokhoz való tartózkodás.
  • A szeretet szükségletei mások általi szereteten, kedvelésen és elfogadáson keresztül teljesülnek. Az önbecsülés az önbizalom és mások tiszteletén keresztül érhető el.
  • Az önmegvalósítási szükségletek akkor teljesülnek, amikor egyén a személyes növekedésén dolgozik.
Maslow szerint a szükségletek minden egyes szintjét gondoskodni kell arról, hogy a következő szint szükségletei előtérbe kerülhessenek. Ez azt jelenti, hogy a fiziológiai szükségletek kielégítése előfeltétele a biztonsági szükségletek teljesülésének; a biztonsági szükségleteknek meg kell felelniük mielőtt a szeretet szükségletek prioritást élveznek, és így tovább. Az önmegvalósítás a legmagasabb szint, ami azt jelenti, hogy csak akkor teljesíthető, ha az egyén fiziológiai, biztonsági, szereteti és önbecsülési szükségletei már kielégültek.

Az önmegvalósítás elérése egy személyes folyamat, amely során az egyén saját egyedi képességeit és érdeklődési körét követve törekszik az önkifejezésre és az élettel való teljes kielégülésre. Az önmegvalósító személyek jellemzően kreatívak, problémamegoldók, önállóak és valósághű kapcsolatokat ápolnak másokkal.

Maslow elmélete szerint az önmegvalósítás nem végcél, hanem egy folyamatos törekvés, amely az élet során változó kihívások és lehetőségek között alakul. Az elmélet rámutat az emberi létezés pozitív aspektusaira és a személyes növekedés lehetőségére.

Forrás:
https://positivepsychology.com/self-actualization/


Szűr Andrea
Pszichológus online és wingwave coach a Vezesd az Életed Stúdiüóban
0 Comments

Capgras-szindróma - amikor a hozzátartozót másik szemlynek hiszik

27/3/2024

0 Comments

 
Capgras szindróma, pszichológia
A pszichológia világában számos különleges és gyakran megdöbbentő jelenség létezik, amelyek mélyrehatóan befolyásolják az emberi elme működését és az emberi kapcsolatokat. Ezek közül egyik legrejtélyesebb a Capgras-szindróma, egy ritka állapot, amely az érintett személyben azt a meggyőződést kelti, hogy egy közeli családtagját vagy barátját egy csaló helyettesítette. 
A Capgras-szindróma lényegében egy felismerési zavar, ahol az érintett képes fizikailag felismerni a személyt, de érzelmileg úgy érzi, hogy valami alapvetően nem stimmel; mintha a szerettüket valaki utánozná. Ez a zavar mély zavartságot és gyakran szorongást vagy félelmet vált ki az érintettből, mivel a logikus észlelés és az érzelmi válasz közötti szakadék megmagyarázhatatlan és megdöbbentő.

Tünetek
Szemben más mentális egészségügyi állapotokkal, amelyek általában az élet számos aspektusát befolyásolják, a Capgras-szindrómában szenvedő személy viselkedése normális, kivéve azokban a helyzetekben, amikor az illető azt hiszi, hogy egy közeli személy vagy tárgy egy csaló.
​
A szindróma legjellemzőbb tünete, amikor valaki úgy kezd el hinni, hogy egy közeli ismerősük vagy másvalaki helyettesítette őket. Az érintett személy elismerheti, hogy az "imposztor" pontosan úgy néz ki, mint az "eredeti", de úgy véli, hogy átlát a szitán. Ez szorongást és viselkedésbeli változásokat okozhat. Esetenként az érintett személy erőszakos lehet az "imposztorral" szemben, bár ez nem mindig fordul elő. Valószínűbb, hogy szorongó vagy félős lesz.
A Capgras-szindrómában szenvedő személy megszállottjává válhat az "imposztornak" vagy az eredeti személy megtalálásának, ami további stresszhez, haraghoz és vitákhoz vezethet az érintett és környezete között.

A Capgras-szindróma különböző okokból alakulhat ki, többek között neurológiai károsodások (például agysérülés), pszichiátriai betegségek (mint a skizofrénia), vagy akár degeneratív betegségek (mint az Alzheimer-kór) következményeként is előfordulhat.  A kezelés során a cél nem csak a tünetek enyhítése, hanem az érintett személy életminőségének javítása, és a családi kapcsolatok stabilizálása.

Forrás: 
https://www.medicalnewstoday.com/articles/320042#symptoms
0 Comments

A test elfogadása és a testképzavar

19/3/2024

0 Comments

 
pszichológus, testképzavar
A testtel való elégedetlenség mint lelki probléma egyre nagyobb kihívást jelent a pszichológusok és a klienseik számára. A testképzavar egyre inkább téma a közbeszédben is, ahogy a társadalom fokozódó figyelmet fordít a mentális egészségre és a testpozitivitásra. A szociális platformokon való hasonlítgatás a reklámok és a média üzenetei szintén fokozzák a probléma elmélyülését. 

Ez a komplex pszichológiai állapot az egyén testével kapcsolatos elégedetlenségét és torzított észlelését jelenti, ami mélyreható hatással lehet az önértékelésre és a mindennapi életminőségre. Kulcsfontosságú, hogy a testképzavar erős alapot szolgáltathat az evészavarok (anorexia, bulémia, stb.) kialakulásához.
A testképzavar  a

A testképzavar olyan állapot, amikor egy személy negatívan látja, értékeli vagy gondolja túl saját testét, esetleg ennek a negatív képnek megfelelően viselkedik. Ez magában foglalhatja a testméret, alak, súly vagy egyes testrészekkel kapcsolatos fokozott aggodalmat. A testképzavar nem diszkriminál: érintheti férfiakat, nőket, fiatalokat és időseket egyaránt, különböző kulturális és társadalmi háttérrel rendelkező embereket.

A testkép 4 aspektusa
A testkép négy aspektusát az a mód határozza meg, ahogyan saját testünket látjuk, érezzük, gondoljuk és ahogyan ezek alapján viselkedünk.
  • Észlelt testképünk az, ahogy testünket látjuk, ami nem mindig tükrözi pontosan valós kinézetünket.
  • Affektív/érzelmi testkép az, ahogy testünkhöz érzelmileg viszonyulunk, amit gyakran testünkkel, súlyunkkal és testrészeinkkel kapcsolatos elégedettség vagy elégedetlenség formájában foglalunk össze.
  • Kognitív/gondolati testkép az, ahogyan testünkről gondolkodunk, ami a testalak és súly iránti túlzott elkötelezettséghez vezethet.
  • Viselkedéses testkép a testképünk által kiváltott cselekedeteinket jelenti. Például, ha valaki elégedetlen azzal, ahogy kinéz, elszigetelődhet vagy egészségtelen dolgokat alkalmazhat a megjelenés megváltoztatása érdekében.

A testképzavar mögött számos tényező állhat
  • Média és társadalmi nyomás: Az ideális testképek állandó bombázása a médiában és a közösségi médiában.
  • Személyes tapasztalatok: Bántalmazás, zaklatás vagy testtel kapcsolatos negatív megjegyzések.
  • Pszichológiai tényezők: Az alacsony önértékelés, a szorongás vagy a depresszió szintén befolyásolhatja, hogyan látjuk és értékeljük a testünket.
A testkép helyreállítása és elfogadása egyéni terápiával vagy önszereteten alapuló programokkal is kezdődhet. A kezelés gyakran magában foglalja a kognitív viselkedésterápiás elemeket, az érzelmi egyensúly kialakítását és az önelfogadást.
Fontos tudatosítani, hogy az egyének nem egyedül vannak ebben a küzdelemben, és a változás lehetséges. A társadalomnak is fontos szerepe van abban, hogy változtasson a testképekkel kapcsolatos szigorú normákon, és elősegítse az elfogadóbb környezet kialakulását.
Az út az önelfogadás felé hosszú és kihívásokkal teli lehet, de a megfelelő támogatással és erőfeszítésekkel jelentős javulást lehet elérni a mentális jólét és az életminőség terén. 

Forrás:
https://nedc.com.au/eating-disorders/eating-disorders-explained/body-image


Szűr Andrea
okleveles pszichológus 
Budapest szívében a Vezesd az Életed Stúdióban és szexológus online 
0 Comments

Az evészavarok felismerése

18/3/2024

0 Comments

 
evészavar, pszichológus
Az evészavarok súlyos egészségügyi állapotok, amelyek mind a fizikai, mind a mentális egészséget érintik. Ezek az állapotok az étellel, az evéssel, a súllyal és az alakkal kapcsolatos gondolkodásmódban, valamint az étkezési viselkedésben jelentkező problémákat foglalják magukban.

A tünetek befolyásolhatják az egészséget, az érzelmeket és a fontos életterületeken való működés képességét. Ha nem kezelik hatékonyan, az evészavarok hosszú távú problémákká válhatnak, és bizonyos esetekben halált okozhatnak. A leggyakoribb evészavarok az anorexia, a bulimia és a falásrohamokkal jellemezhető zavar.

Az evészavarok többsége a súlyra, a test alakjára és az ételekre való túlzott összpontosítással jár, ami veszélyes étkezési viselkedéshez vezethet. Ezek a viselkedések komolyan befolyásolhatják a szervezet számára szükséges tápanyagok megszerzésének képességét, károsíthatják a szívet, az emésztőrendszert, a csontokat, a fogakat és a szájat, további betegségekhez vezethetnek, és összefüggésben állnak a depresszióval, szorongással, önsértéssel, valamint az öngyilkos gondolatokkal és viselkedéssel -írja a Mayo Klinika oldala.

Az evészavarok komplex és gyakran félreértett betegségek, amelyek súlyos fizikai és lelki következményekkel járhatnak az érintettek számára. Pszichológusként fontosnak tartom, hogy felhívjam a figyelmet azokra a jelekre, amelyek evészavart jelezhetnek. Az alábbi jelek segíthetnek felismerni az evészavarok korai jeleit.

Evészavarra utaló jelek:
  • Étkezések kihagyása és kifogások az evés elkerülésére.
  • Hiányos étrend  (orvosi felügyelet nélkül).
  • Visszahúzódás a megszokott társas tevékenységektől.
  • Folyamatos aggodalom az egészségtelen ételek vagy túlsúly miatt, fogyásra való törekvés.
  • Gyakori tükörbe nézés testi "hibák" keresése.
  • Túlzott fókusz az ételekre vagy az egészséges táplálkozásra, ami akadályozza a megszokott eseményeken való részvételt.
  • Saját étel fogyasztása a családi étkezések helyett.
  • Nagy mennyiségű ételek ismételt fogyasztása.
  • Fogyasztószerek, étrend-kiegészítők, hashajtók vagy gyógynövények használata a súlycsökkentés érdekében.
  • Túlzott mértékű edzés  (sérülés vagy betegség esetében is.)
  • Bőrkeményedés az ujjbegyeken, amelyek a hányás előidézéséből eredhetnek.
  • A fogzománc kopása, amely ismételt hányásra utalhat.
  • Étkezések alkalmával gyakori távozás a WC-re.
  • Depresszió, undor, szégyen vagy bűntudat az étkezési szokásokkal kapcsolatban.
  • Titkokban zajló evés.

Az evészavarok kezelése egyénre szabott és több szakember bevonását igényli. Ha érintett, első körben mindenképp forduljon orvoshoz, belgyógyászhoz! A kezelésben részt vehetnek pszichológusok, pszichiáterek, táplálkozási tanácsadók. Gyógyszeres kezelés (pszichiáter), pszichoterápia, és támogató pszichológiai vezetés kaphat szerepet a kezelési folyamatban.

Fontos, hogy korai szakaszban felismerjük az evészavarok jeleit és azonnal orvosi segítséget kérjünk. Az érintettek gyakran nem ismerik fel saját állapotuk súlyosságát, így a környezetükben lévők támogatása és a korai beavatkozás kulcsfontosságú lehet a gyógyulási folyamatban.

Forrás:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/eating-disorders/symptoms-causes/syc-20353603

Szűr Andrea 
pszichológus online és wingwave coach Budapest szívében a Vezesd az Életed Stúdióban


0 Comments

a BOLDOGSÁG KÉMIÁJA - hormonok és jókedv

14/3/2024

0 Comments

 
Picture
Miközben a boldogság keresése szinte minden ember életének központi részét képezi, kevesen vagyunk tisztában azzal, hogy ez az érzés mennyire szorosan összefügg testünk biokémiájával. A pszichológia szemszögéből nézve a boldogság nem csak érzelmi állapot, hanem komplex biokémiai folyamatok eredménye is.

E folyamatok középpontjában négy kulcsfontosságú hormon áll: az endorfin, a dopamin, az oxitocin és a szerotonin, melyek jelenlétükkel és működésükkel közvetlenül befolyásolják hangulatunkat, érzelmeinket és általános jóllétünket. Lássuk, hogyan növelhetjük ezeknek a "boldogsághormonoknak" a szintjét a mindennapokban!

Endorfin: A fájdalomcsillapítóAz endorfinok a testünk által termelt természetes fájdalomcsillapítók, melyek a stressz és a diszkomfort érzését is képesek csökkenteni. Az illóolajok aromaterápiája, egy vicces film megtekintése, egy kis minőségi fekete csokoládé élvezete, vagy akár egy kiadós edzés mind hozzájárulhatnak az endorfin szint növeléséhez. Ezek az egyszerű tevékenységek segíthetnek a testnek és az elmének is ellazulni, csökkentve ezzel a stresszt és növelve az általános jóllétet.

Dopamin: A jutalmazóA dopamin, vagyis a "jutalmazó hormon" kulcsfontosságú szerepet játszik a motivációban, a koncentrációban és a jutalomhoz kapcsolódó érzésekben. A feladatok befejezéséből adódó elégedettség, az önmagunkkal való törődés, a célok felé tett lépések, vagy akár az evés is képes fokozni a dopamin termelődését. Azok a tevékenységek, melyek sikerélményhez vezetnek, segíthetnek fenntartani az életörömöt és a motivációt.

Oxitocin: A szeretethormonAz oxitocin, ismertebb nevén a "szeretethormon", a bizalom és az emberi kapcsolatok mélyítéséért felelős. Kedvenc háziállatunk simogatása, játék egy kisgyerekkel, egy meleg ölelés vagy egyszerűen csak a dicséret adása és fogadása mind-mind hozzájárul az oxitocin szint növeléséhez. Ezek a cselekedetek mélyíthetik kapcsolatainkat, és erősíthetik társas kötelékeinket is, elősegítve ezzel a boldogság érzését.

Szerotonin: A hangulatstabilizátorVégül, de nem utolsósorban, a szerotonin befolyásolja a jó közérzetet és a boldogságot. A baráti kapcsolatok ápolása, a meditáció, a rendszeres futás vagy séta, sőt, a napfényben töltött idő is javíthatja a szerotonin szintet. Ez a hormon segít stabilizálni hangulatunkat, csökkenteni a depresszió kockázatát, és növelni a boldogság érzését.

A boldogsághormonok ismerete  segít jobban megérteni önmagunkat és azokat a biokémiai folyamatokat, melyek befolyásolják érzelmi állapotunkat. A fenti tevékenységek beépítésével mindennapi rutinunkba nem csak jobban érezhetjük magunkat, de hosszú távon hozzájárulhatunk saját pszichológiai jóllétünkhöz is.

Szűr Andrea
pszichológus
0 Comments

fejlesszük a megküzdési képességet - reziliencia

12/3/2024

0 Comments

 
pszichológus Budapest reziliencia

Számos módszer létezik a pozitív pszichológiában a reziliencia fejlesztésére, melyek közül néhányat az alábbiakban ismertetek:
Átkeretezés: Új perspektívák felfedezése
Az átkeretezés, vagyis egy probléma vagy helyzet más szemszögből való szemlélése segíthet az egyénnek jobban megküzdeni a kihívásokkal. Ez a módszer arra ösztönöz, hogy pozitívabb, segítőbb nézőpontból tekintsünk a problémákra, ami elősegíti a rugalmas hozzáállást és a hatékony megoldások megtalálását.
A pozitív érzelmek ereje 
A pozitív érzelmek, mint az öröm, a háláság, vagy a szeretet, kiterjesztik gondolkodásunkat és lehetővé teszik számunkra, hogy kreatívabban oldjuk meg a problémákat. Ezek az érzelmek javítják a valahova tartozás érzését, növelve ezzel önbizalmunkat, teljesítményérzetünket és az életcéljaink iránti elkötelezettségünket.
Fizikai aktivitás
A rendszeres mozgás segít kezelni és csökkenteni a stressz hatásait, emellett javítja az önbizalmat és az önbecsülést. A fizikai aktivitás elősegíti az egészséges testi-lelki állapot fenntartását és erősíti a lelki ellenállóképességet.
Szociális élet
A megbízható barátok, kollégák és családtagok társas támogatása csökkenti az izoláltság érzését és segít jobb perspektívát adoptálni az aktuális eseményekkel kapcsolatban. A kapcsolatok ápolása kulcsfontosságú a reziliencia szempontjából, mivel ezek a kapcsolatok biztosítják a szükséges támogatást a nehéz időkben.
Erősségeink azonosítása
Erősségeink bevetése autentikusabbá tesz minket, növeli életünk értelmét és kontrollérzetünket, amikor új kihívásokkal szembesülünk vagy nehézségeket leküzdünk. Az, hogy tisztában vagyunk saját erősségeinkkel és aktívan használjuk azokat, hozzájárul a reziliencia növekedéséhez.
Optimizmus 
A jövő optimista szemlélete segít felismerni, hogy a visszaesések általában átmeneti és leküzdhető akadályok. Ez az optimizmus reményt és pozitív várakozást kelt az előttünk állóval kapcsolatban, erősítve lelki ellenálló képességünket.

További készségeink fejlesztése is kulcsfontosságú lehet, hogy ellenállóbbá váljunk a kihívásokkal és nehézségekkel szemben. Ezek közé tartozik a ​​problémamegoldó képesség, ami azonosítani, elemezni a problémákat, majd megtalálni a lehetséges megoldásokat. A célkitűzés, amely magában foglalja meghatározott és elérhető célok állítását és az azok felé tett kis lépéseket.
az hatékony kommunikáció, amely a szükségletek és érzelmek világos, határozott kifejezését és az aktív hallgatást foglalja magában;
az érzelmi szabályozás és a stresszkezelés, illetve  relaxációs technikák gyakorlása. Az élet értelmének és céljának megtalálása, az önismeret fejlesztése szintén fontos tényezők.

A fent említett módszerek és képességek fejlesztése mind hozzájárulnak a reziliencia fejlesztéséhez. A pszichológus vagy coach sokat segíthet ezek fejlesztésében segítve az egyéneket a nehézségekkel való megküzdésben és a személyes növekedésben. A lelki ellenállóképesség erősítése egy folyamatos folyamat, amely türelmet és elkötelezettséget igényel, de a befektetett energia sokszorosan megtérül.

Forrás:
https://positivepsychology.com/what-is-resilience/

​Szűr Andrea
pszichológus online és Budapest központjában 

0 Comments

A reziliencia képessége - Megküzdés a nehézségekkel

12/3/2024

0 Comments

 
Megküzdés, reziliencia
A reziliencia fogalma az utóbbi évtizedekben egyre fontosabbá vált a pszichológiai kutatások és a terápiás gyakorlat területén. Ez az a képesség, amely lehetővé teszi az emberek számára, hogy a nehézségek, kudarcok és traumák ellenére is helyt álljanak. Nem csupán egy passzív túlélési mechanizmusról van szó, hanem egy aktív, fejlődést elősegítő személyes erőről.

A reziliencia számos meghatározással rendelkezik, de a pszichológusok általában egyetértenek abban, hogy ez egy összetett fogalom, amely magában foglalja a nehéz időszakok kezelésének képességét és az ahhoz való rugalmas hozzáállást.
Egyes kutatók, például Boniwell & Tunariu továbbmennek, és az alábbi három tényezőt azonosítják a reziliencia lényeges elemeiként:
  • visszaállás/helyreállá, azaz a normális állapotba vagy a stresszor előtti működési szintre való visszatérés;
  • ellenállás, amely a stresszor hatására mutatott zavar jeleinek korlátozottságát vagy hiányát jelenti; és
  • újraszerveződés/-konfigurálás, amely a körülmények változásához igazodó új stabilitás megtalálását és egy eltérő homeosztázisba való visszatérést foglalja magában.
A helyreállással és az ellenállással ellentétben az újraszervezés az átalakulás lényegi részét képezi, amit az egyén akkor tapasztal meg, amikor az eredeti útvonalához való visszatérés nehéz vagy elképzelhetetlen Boniwell és Tunariu szerint. 

A reziliencia alapvetően egy dinamikus folyamat, amely az egyén adaptációs képességére utal nehéz helyzetekben. Nem egy veleszületett tulajdonság, hanem egy olyan képesség, amit fejleszteni lehet, és amely változik az idő során és különböző körülmények között.

A pszichológusok számára a reziliencia nem csak egy kutatási téma, hanem egy alapvető eszköz is a kliensek segítésére. A reziliencián keresztül az egyének megtanulhatják, hogyan kezeljék a stresszt, hogyan alakítsanak ki pozitív megküzdési mechanizmusokat, és hogyan építsék újra az életüket a traumák után. A reziliencia tehát kulcsfontosságú a lelki egészség  szempontjából.

A pszichológus szerepe kétoldalú:
  • egyrészt segítenek azonosítani azokat a területeket, ahol egy személynek fejlesztenie kell a rezilienciáját;
  • másrészt támogatást és eszközöket biztosítanak a fejlődéshez. Ez magában foglalhatja a problémamegoldó készségek fejlesztését, az érzelmi intelligencia növelését, és a társas támogató hálózat kiépítését.
A pszichológusok gyakran dolgoznak azon, hogy segítsék a klienseket abban, hogy felismerjék saját belső erőforrásaikat és képességeiket. A cél nem csak a nehézségek kezelése, hanem az egyének képességének a megerősítése, hogy a jövőbeli kihívásokat még hatékonyabban kezeljék. A reziliencia építése tehát egy olyan folyamat, amely hosszú távú pozitív változásokat eredményez az egyének életében. Az emberi reziliencia képessége nem csak a túlélésről szól, hanem arról is, hogy hogyan tudunk a nehézségeinkből tanulni, növekedni, és végül virágozni. 

Forrás:
https://positivepsychology.com/what-is-resilience/

Szűr Andrea
pszichológus online és Budapesten a Vezesd az Életed Stúdióban
0 Comments

Terápiás vagy "tíz perces írás" - hatékony lelki önsegítő eszköz

26/2/2024

0 Comments

 
Naplózás, Pszichológus Budapest
A terápiás írás, vagy naplóírás, egyre inkább elismerést nyer mint egy egyszerű, ám rendkívül hatékony eszköz a mentális egészség javítására. Ez a módszer, amely a pszichológia területén is egyre nagyobb figyelmet kap, segíthet az embereknek feldolgozni érzéseiket, megérteni viselkedésüket, és megküzdeni a stresszel, szorongással vagy depresszióval. A pszichológusok által is ajánlott terápiás írás folyamatát néhány egyszerű lépésre bonthatjuk le, amelyek segítenek a gondolatok és érzések rendezésében.

Mielőtt belekezdenénk, válasszuk ki az íráshoz legmegfelelőbb formátumot. Legyen az egy klasszikus napló, egy egyszerű füzet, egy online naplózó program, vagy akár egy blog.
Ha az írás iránti érdeklődést növelni szeretnénk, tegyük személyessé egy kis dekorációval a naplónkat,  vagy a blogunkat.
Tűzzünk ki egy célt, hogy minden nap egy bizonyos ideig írunk, és előre határozzuk meg, mikor és/vagy hol fogunk írni.
Gondolkozzunk el azon, mi késztet az írásra. Ez lehet az első bejegyzés a naplóban. A cél lehet a stressz kezelése, önismeret mélyítése, vagy éppen egy nehéz életesemény feldolgozása.
Az írás 5t lépése (WRITE):
  1. W (What – Mi): Határozd meg, miről szeretnél írni.
  2. R (Review/Reflect – Áttekintés/Reflexió): Zárd be a szemed, lélegezz mélyeket, és koncentrálj a témára.
  3. I (Investigate – Nyomozás): Kezdj el írni a gondolataidról és érzéseidről, és ne hagyd abba.
  4. T (Time – Idő): Írj folyamatosan 5-15 percig.
  5. E (Exit – Kilépés): Olvasd el újra, amit írtál, és zárd le egy-két mondatban az addig írottakat.
Fontos Szempontok:
  • Nem baj, ha csak néhány szót írsz, és az sem, ha több oldalt megtöltesz. A saját tempódban haladj.
  • Ne aggódj azon, hogy miről írj. Csak koncentrálj az írásra és arra, hogy teljes figyelmedet ennek szenteld.
  • Ne foglalkozz azzal, hogy milyen jól írsz. A lényeg, hogy leírd, ami természetesen és érthetően jön tőled.
  • Emlékezz, senkinek sem kell elolvasnia, amit írsz. Ez segít őszintén és valódi érzelmekkel írni.
A terápiás írás egy privát utazás a saját érzések, gondolatok mélyére. Ez a folyamat segíthet abban, hogy jobban megértsük önmagunkat, és megtaláljuk a belső békét.
​
Forrás:
https://positivepsychology.com/writing-therapy/

Szűr Andrea
online pszichológus és szexológiai tanácsadó
0 Comments

védekezés vagy megküzdés a pszichológiában -énvédő vs megküzdési mechanizmusok

25/2/2024

0 Comments

 
pszichológus, csoport
A pszichológiai védekezési és megküzdési mechanizmusok közötti különbség megértése kulcsfontosságú lehet abban, hogy hogyan kezeljük a stresszt, a szorongást és más kényelmetlen érzelmeket. 

Védekezési mechanizmusokA védekezési mechanizmusok olyan tudattalan technikák, amelyek segítenek az embereknek, hogy ne kelljen közvetlenül szembe nézni a stresszel, a szorongással és más kényelmetlen érzelemmel. Ezek a mechanizmusok gyakran torzítják vagy tagadják a valóságot, és bár ideiglenes megkönnyebbülést nyújthatnak, hosszú távon károsak lehetnek.
A védekezési mechanizmusok közé tartozik az
  • elnyomás, a
  • tagadás, a
  • projekció és a
  • racionalizáció.
Például az elnyomás során egy személy tudattalanul "elfelejti" a fájdalmas emlékeket vagy érzéseket, míg a tagadás során teljesen figyelmen kívül hagyja a problémát vagy a valóságot. A projekció esetében az egyén saját elfogadhatatlan vágyait vagy érzéseit másokra vetíti ki, míg a racionalizáció során logikusnak tűnő, de gyakran megtévesztő magyarázatokat talál saját viselkedésére vagy érzéseire.

Megküzdési mechanizmusokEzzel szemben a megküzdési mechanizmusok tudatos és szándékos stratégiák, amelyeket az egyének a stressz kezelésére vagy a kihívásokkal való szembenézésre használnak. Ezek a készségek proaktívabbak és céljuk, hogy hatékony módon kezeljék a stresszt és a szorongást. A megküzdési mechanizmusok célja a stressz, szorongás enyhítése és az általános jóllét javítása. Ilyen stratégiák, megoldási kategóriák lehetnek például a
  • problémamegoldás (megoldás alapú), az
  • érzelmi szabályozás (érzelmi alapú), a
  •  támaszkodás a szociális támogatásra.
A fenti adaptív megküzdési mechanizmusok segítenek az egyéneknek konstruktív módon szembenézni a kihívásokkal, elősegítve az érzelmi növekedést és a helyzetek adaptív kezelését.

Elkerülés (-alapú) mint megküzdési mechanizmus
Az elkerülő megküzdési mechanizmus egy olyan nem adaptív stratégia, amely a stressz forrásainak elkerülésére vagy elnyomására irányul, ahelyett, hogy szembenézne velük. Az elkerülő megküzdés számos formát ölthet, többek között tagadás, anyaghasználat, halogatás vagy elterelés formájában. Bár az elkerülő megküzdési mechanizmus ideiglenes megkönnyebbülést nyújthat, hosszú távon fokozhatja a stresszt.

A különbség jelentősége
Míg a védekezési mechanizmusok gyakran tudattalanul működnek és ideiglenes megkönnyebbülést nyújthatnak, hosszú távon akadályozhatják a valósággal való szembenézést és az érzelmi növekedést.
Ezzel szemben az adaptív megküzdési mechanizmusok tudatos erőfeszítéseket igényelnek, de hosszú távú előnyökkel járhatnak, mint például a stressz csökkentése, az érzelmi jólét javítása és a reziliencia fejlesztése.

Az, hogy az egyén működésében mikor, melyik mechanizmus jelenik meg, sok tényezőtől függ, beleértve az idő-tényezőket, személyiségjegyeket, a korábbi tapasztalatokat és a rendelkezésre álló erőforrásokat. A megküzdési készségek fejlesztése és a védekezési mechanizmusok tudatosítása segíthet az egyéneknek hatékonyabban kezelni a stresszt és elősegítheti az érzelmi jóllétet.

Forrás:
https://www.choosingtherapy.com/coping-mechanisms
/

Szűr Andrea
pszichológus online és Budapest központjában a Vezesd az Életed Stúdióban
0 Comments

trauma a pszichológus szemszögéből

25/2/2024

0 Comments

 
pszichológus, trauma
A trauma egy összetet jelenség, amely mélyen befolyásolhatja az egyének életét és pszichológiai jóllétét. A pszichológusok szemszögéből a trauma nem csupán egy esemény vagy tapasztalat, hanem az esemény és annak hatásainak személyes feldolgozását és a pszichére gyakorolt hosszú távú hatásait is jelenti. A következő sorokban néhány kulcsfontosságú elméletet és megközelítést vizsgálunk meg, amelyek segíthetnek megérteni, hogyan dolgozzák fel az emberek a traumákat, és hogyan segíthetnek nekik a szakemberek ebben a folyamatban.

A trauma
A trauma pszichológiai sérülésként értelmezhető, amely akkor következik be, amikor egy személy olyan eseményeknek vagy helyzeteknek van kitéve, amelyek túllépik a szokásos stressztűrő képességét. Ezek az események gyakran életveszélyesek vagy fenyegetik az egyén testi épségét, de a trauma kiváltható érzelmi bántalmazás, hanyagolás, vagy akár a szeretteinkkel kapcsolatos események által is.

Pszichodinamikus elmélet
A pszichodinamikus elmélet szerint a trauma feldolgozása során a tudattalan folyamatok kulcsfontosságú szerepet játszanak. A traumát átélt egyének gyakran elnyomják vagy elutasítják az eseménnyel kapcsolatos emlékeket és érzéseket, ami akadályozhatja az élmény feldolgozását. A pszichodinamikus terápia ezen akadályok feltárására és megértésére törekszik, lehetővé téve a páciensek számára, hogy szembenézzenek és feldolgozzák a traumáikat.

Kognitív viselkedés elméletekA kognitív viselkedés elméletek szerint a trauma feldolgozásának kulcsa az egyén gondolkodásmódjának és viselkedésének megváltoztatásában rejlik. A kognitív viselkedésterápia és az expozíciós terápia olyan technikák, amelyek segítenek az egyéneken felülkerekedni a traumával kapcsolatos félelmeken és elkerülő viselkedésen keresztül, újraértékelve a traumával kapcsolatos gondolatokat és hiedelmeket.

EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing)
Az EMDR egy viszonylag új megközelítés, amely a szemmozgásos deszenzitizáció és újrafeldolgozás technikáját alkalmazza a traumás emlékek kezelésére. Az elmélet szerint az EMDR segíthet az agynak újrafeldolgozni a traumás emlékeket, csökkentve azok negatív hatását.
A Trauma KomplexitásaFontos megjegyezni, hogy a trauma és annak feldolgozása rendkívül személyes és változó. Ami az egyik személy számára működik, az nem biztos, hogy ugyanolyan hatékony lesz mások számára. A terápiás beavatkozások sikere nagymértékben függ az egyén sajátosságaitól, beleértve a traumával kapcsolatos előzményeket, a személyiségjegyeket, és a támogató hálózatot.

Megváltozott önkép és világkép
A trauma túlélőit gyakran elárasztják negatív gondolatok, mint például "nem vagyok elég jó" vagy "nem érdemlem meg, hogy jól bánjanak velem", ami gyakran az önvád eredménye. A kutatások szerint a trauma képes megrendíteni az alapvető hitrendszereket is, mint például azt a meggyőződést, hogy a világ biztonságos, és az emberiség alapvetően jó. Ez sok túlélőt depresszióba és izolációba sodorhat.

Létfontosságú, hogy a trauma túlélőinek esetlegesen megváltozott negatív világképét és önképét helyreállítsák, mivel ezek a torzulások akadályozhatják őket abban, hogy teljes értékű életet éljenek. Ez a folyamat gyakran szakember segítségét igényli, aki támogatást és útmutatást nyújthat a trauma feldolgozásában, segítve a túlélőket abban, hogy újraépítsék önbizalmukat és biztonságérzetüket a világban.

Források:
https://www.self.com/story/processing-trauma
https://www.camh.ca/en/health-info/mental-illness-and-addiction-index/trauma


Szűr Andrea 
pszichológus Budapest központjában, pszichológiai tanácsadás online
0 Comments

Személyes fejlődés a trauma után -poszttraumás növekedés

19/2/2024

0 Comments

 
Picture
A posztraumás növekedés (PTN) fogalma egyre több figyelmet kap a pszichológiai kutatásokban és gyakorlatban egyaránt, mint a trauma utáni lehetséges pozitív változások széles spektrumát leíró jelenség. A pszichológus szemszögéből nézve a PTN nem csupán egy elméleti dolog, hanem egy valós lehetőség arra, hogy a súlyos megpróbáltatásokat átélt egyének megtalálják az útjukat a személyes fejlődés felé.

Mi a Posztraumás Növekedés?A PTN egy olyan folyamat, amely során az emberek traumás események hatására személyes, pszichológiai növekedésen mennek keresztül. Ez a növekedés több dimenziót is magában foglalhat, többek között az
  • élet iránti nagyobb értékelést, a
  • kapcsolatok mélyülését, az
  • új lehetőségek felismerését, a
  • személyes erőfeszítések megerősödését, és a
  • spirituális változásokat.
Fontos megkülönböztetni a PTN-t a rezilienciától, mivel bár a reziliencia a megküzdési képességet jelenti a trauma után, a posztraumás növekedés a trauma által kiváltott személyes fejlődésre utal.

Kanako Taku, PhD, az Oakland University pszichológiai adjunktusa, aki maga is átélte a 1995-ös Kobe-i földrengést Japánban, és kutatja a PTN-t, megjegyzi, hogy a PTG néha tévesen azonosítják a rezilienciával. Azonban a PTN sokkal több ennél:  egy mély, belső változás folyamatát jelenti, amely során az egyén újraértékeli az életét, hiedelmeit és kapcsolatait a trauma következtében.
A PTG megértéséhez pszichológusok gyakran használják a következő pontokat a felmérés során:
  1. Az élet értékelése
  2. Kapcsolatok másokkal
  3. Új lehetőségek az életben
  4. Személyes erő
  5. Spirituális változáss

​A pszichológus szerepe
A pszichológusok szerepe a PTN folyamatában kulcsfontosságú lehet. Azáltal, hogy biztosítanak egy támogató teret a trauma feldolgozására, segíthetnek az egyéneknek felismerni és integrálni a trauma által kiváltott tanulságokat és növekedést életükbe. A terápiás munka során a pszichológusok segíthetnek az egyéneknek:
  • Feldolgozni a traumát és annak érzelmi hatásait
  • Újraértékelni az életüket és hiedelmeiket a trauma fényében
  • Felismerni és értékelni a trauma által kiváltott pozitív változásokat
  • Megtalálni az erőt és a célt a megpróbáltatásokon keresztül

A posztraumás növekedés nem mindenkinél automatikus folyamat, és nem minden trauma után következik be. Azonban azok számára, akik PTN-t tapasztalnak, ez a folyamat mély és tartós változást hozhat életükbe, lehetővé téve számukra, hogy megerősödve és gazdagabban kerüljenek ki a trauma utáni időszakból. 

Forrás: 
https://www.apa.org/monitor/2016/11/growth-trauma

Szűr Andrea
pszichológus online és  Budapest központjában, a Vezesd az Életed Stúdióban
0 Comments

A pszichológus zenei listája - hangulatjavítás az ISO-elv szerint

19/2/2024

0 Comments

 
Online pszichológus
A zene nem csak szórakoztatásra szolgálhat, hanem mély pszichológiai és terápiás hatásokkal bír. Az ISO-elv (Iso-Principle) egy olyan zeneterápiás módszer, amely kihasználja ezt a hatást, segítve az embereket hangulatuk javításában. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan alkalmazhatjuk ezt a technikát a mindennapokban a zenei válogatásunkkal, hogy javíthassunk lelkiállapotunkon, hangulatunkon!

Az Iso-Elv egy pszichológiai elv, amely szerint a zene képes tükrözni és befolyásolni érzelmi állapotunkat. A módszer lényege a mindenkori lelkiállapotunknak való megfelelés és fokozatosság elve. Zenehallgatáskor a  zenei válogatásunkkal azonos hangulati szinten kezdünk, majd fokozatosan vezetjük át magunkat a kívánt érzelmi állapotba. Ez a technika különösen hasznos lehet stressz, szorongás esetén, segítve a negatív érzelmek enyhítését és a pozitív hangulat elérését.
ISO-elv alkalmazása  a lejátszási listánkban:
  1. Hangulat felismerése: Az első lépés, hogy felismerjük és elfogadjuk aktuális érzelmi állapotunkat. Ha például fáradtak vagy szomorúak vagyunk, nem célszerű rögtön vidám zenét választani, mivel ez diszharmóniát okozhat.
  2. Hasonló hangulatú zene: Kezdjük olyan zenével, amely azonosítja jelenlegi hangulatunkat. Ha például stresszesek vagyunk, válasszunk nyugtató, de mégis kicsit feszült zenei darabokat.
  3. Fokozatos átmenet: Lassan vezessük át magunkat a kívánt hangulati állapotba zenékkel, amelyek egyre inkább közelítenek ahhoz az érzéshez, amit el szeretnénk érni. Ez lehet egy fokozatos átmenet a nyugalomtól a vidámságig.
  4. Célállapot elérése: Az utolsó lépés, hogy olyan zenét választunk, amely teljes mértékben tükrözi a kívánt hangulatot. Ha a cél a nyugalom és békesség, akkor a választásunknak ezt kell tükröznie.

Az Iso elv hatékonysága abban rejlik, hogy segít tudatosan irányítani érzelmi átmeneteinket, megkönnyítve ezzel a negatív érzelmek feldolgozását és a pozitív állapotok elérését. A zene ebben az esetben nem csak háttérzaj, hanem aktív eszköz az önismeret és az érzelmi intelligencia fejlesztésére.

Képzeljük el, hogy egy nehéz nap után stresszesen érkezünk haza. Első lépésként választhatunk egy mély, melankolikus darabot, ami tükrözi aktuális állapotunkat. Ezután áttérhetünk egy kicsit optimistább, de még mindig nyugtató zenei válogatásra, például a meditatív jazz vagy az akusztikus gitár műveire. Végül, amikor már érezzük, hogy nyugodtabbak vagyunk váltsunk vidámabb, pezsdítőbb zenére. 

Forrás:
https://www.tmh.org/healthy-living/blogs/healthy-living/how-music-affects-your-mind-mood-and-body

​Szűr Andrea
pszichológus online és Budapest központjában a Vezesd az Életed Stúdióbn

0 Comments
<<Previous
Forward>>

    segítünk

    ​Pszichológus
    Coach
    ​Szexológus
    Wingwave Coach
    Jóga oktató

    RSS Feed

    időpontot szeretnék
Szolgáltatások
  Önismeret - Önértékelés - Online Pszichológus - Stressz  - Szorongás - Gyász 

 Vezesd az Életed © 2019- 2024 Minden jog fenntartva.

Impresszum      [email protected]
Adatkezelési Tájékoztató
+36 30 443 8065

​

Pszichológus  Online​ Szexológus   Wingwave Coaching  Relaxáció   Psychologist   Life Coaching   Budapest
  • KEZDŐLAP
  • SZOLGÁLTATÁSOK
    • Pszichológus
    • Coaching >
      • Cikkeink
      • COACHINGRÓL
    • SZEXOLÓGIA >
      • Írásaink
    • Wingwave Coaching >
      • A Wing Wave előnyei >
        • Alkalmazások
    • Relaxáció és Jóga >
      • Meditáció Cikkek
  • KAPCSOLAT
    • Programok
    • Csapat
    • Galéria
    • Akciók
    • üzleti poitika és nyilatkozatok
  • ONLINE PSZICHOLÓGUS
    • Érdekes Témáink
  • ENGLISH
    • Psychologist Online
    • Wingwave Coaching in Budapest