Az orgazmus, mint az emberi szexualitás egyik legizgalmasabb és legtitokzatosabb aspektusa, a szexológia egyik központi témája, ami jelentős szerepet játszik az egyéni és párkapcsolati szexuális jóllétben.
Az orgazmus fiziológiája Az orgazmus alapvetően egy intenzív, rövid időtartamú neurológiai és fiziológiai válaszreakció, ami az idegrendszer, a hormonális rendszer és az izmok összehangolt aktivitásából ered. Férfiaknál és nőknél is az izgalmi fázis csúcspontjaként jelenik meg, amelyet a szexuális feszültség felgyülemlése követ. Az Orgazmus "helye" Masters és Johnson szexuális válaszciklus modelljében A szexuális válaszciklus megértése és annak egyéni eltérései fontosak egy egészséges és kielégítő szexuális kapcsolat szempontjából. Vegyük sorra ezeket a szakaszokat és azok jelentőségét. 1. Vágy (Libidó vagy Izgalom) Ez a szakasz nem csak a szexuális vágy fizikai aspektusát foglalja magában, hanem a szexuális tevékenység iránti pszichológiai vágyódást is. Több tényező, mint a stressz, kapcsolatdinamika és egészség befolyásolhatja ezt a fázist. 2. Izgalom ( Plateau) Az izgalom pszichológiai és fizikai változásokat egyaránt magában foglal. Ez időtartama nagyon változó lehet az egyéneknél. 3. Orgazmus Ez a szexuális élmény csúcspontja, intenzív fizikai élvezettel és a szexuális feszültség feloldódásával. Az orgazmusok intenzitása és időtartama különböző lehet, és nem mindig következik be egyidőben a partnerek között. 4. Feloldódás Ebben a szakaszban a test visszatér a szexuális izgalom előtti állapotába. Ez az időszak lehet az érzelmi intimitás és kötődés ideje a partnerek számára. Fontos felismerni, hogy ezek a szakaszok nem mindig követik egymást lineáris sorrendben, és nagyban változhatnak személyenként. Ez a tudatosság segíthet a párkapcsolati kommunikáció és empátia javításában, lehetővé téve az egyének számára, hogy jobban megértsék saját és partnerük szexuális válaszait, ami javíthatja az átfogó szexuális élményt. Különbségek nőknél és férfiaknál Nőknél az orgazmus sokrétűbb lehet, és nem mindig jár együtt a reproduktív folyamatokkal. A klitorális stimuláció gyakran kulcsfontosságú az orgazmus elérésében, de a G-pont és más erogén zónák is szerepet játszhatnak. Férfiaknál az orgazmus szorosan kapcsolódik az ejakulációhoz, és gyakran a szexuális aktus végső fázisát jelöli. Szerepe a párkapcsolatokban Az orgazmusnak fontos szerepe van az intim kapcsolatokban. Egyrészt erősíti a kötődést és az intimitást, másrészt a közös szexuális kielégülés javíthatja a párkapcsolat minőségét. Az orgazmus elérésének képessége vagy annak hiánya szorosan összefügg az egyén önértékelésével és a párkapcsolati elégedettséggel. Érdekes tények (további érdekességek: ITT)
Szűr Andrea pszichológus és szexológus Budapest központjában és online A szexuálterápia alapvető célja, hogy segítsen az embereknek túljutni a fizikai és érzelmi akadályokon, annak érdekében, hogy kielégítő és élvezetes szexuális életet éljenek. A szexuális problémák elég gyakoriak: a nők 43%-a és a férfiak 31%-a tapasztalt már valamilyen típusú szexuális zavart élete során. A következőkben arról lesz szó, hogy a szexuálterapeuta milyen módszereket, megközelítéseket használhat munkája során.
Nézzük először a leggyakoribb problémákat, amelyekkel a szexuálterapeuta foglalkozik:
A terápiás folyamat kezdetén a terapeuta részletes interjút végez a pácienssel, hogy átfogó képet kapjon a szexuális történetükről, jelenlegi problémáikról, és általános egészségi állapotukról. A cél az, hogy meghatározzák a szexuális problémák forrását és a hozzájuk kapcsolódó lelki, fizikai vagy kapcsolati tényezőket. A terápia során fontos, hogy nyíltan megbeszéljék a szexuális problémákat és azok következményeit. A szexuálpszichológus gyakran foglalkozik a lelki elakadásokkal, amelyek akadályozhatják a szexuális kielégülést és teljesítményt. Ilyenek lehetnek például a negatív testkép, az alacsony önértékelés, a múltbeli traumák vagy a szorongás. A kognitív viselkedésterápiás megközelítés hasznos eszköz a szexuálterápiában. A terapeuta segít azonosítani és átalakítani azokat a negatív gondolatokat és viselkedéseket, amelyek befolyásolják a szexuális funkciókat és kapcsolatokat. A terapeuta gyakran ad otthoni feladatokat, mint például különböző szexuális gyakorlatokat vagy kommunikációs feladatokat, amelyek célja, hogy a páciensek aktívan dolgozzanak a problémáik megoldásán és fejlesszék kapcsolatukat. A tájékoztatás fontos része a szexuálterápiának. A szexológus vagy szexuálterapeuta biztosítja a szükséges információkat a szexuális egészségről, az emberi szexualitásról, a szexuális funkciókról és azok javításának módjairól. A szakember támogatja a gyógyulási folyamatot, segít a klienseknek a fejlődésük értékelésében, és szükség esetén módosítja a terápiás tervet a páciens egyedi szükségleteinek megfelelően. A szexuálterápia egy összetett olyamat, amely magában foglalja a problémák diagnosztizálását, kezelési terv kidolgozását, és a páciens szexuális jóllétének javítására irányuló konkrét lépéseket. A cél nemcsak a szexuális problémák megoldása, hanem az egészséges szexuális élet és önmegvalósítás elősegítése is. Szűr Andrea pszichológus és szexológus Az orgazmus az emberi szexualitás egyik legintenzívebb és legbeszédesebb aspektusa. Szexuálpszichológusként fontosnak tartom, hogy az olvasók és klienseink teljes képet kapjanak az orgazmusról, annak pszichológiai és fiziológiai vonatkozásairól, valamint a különböző életkorokban és kapcsolati dinamikákban megjelenő változásairól.
Orgazmus a férfiak és nők oldaláról A Kinsey Intézet 2010-es Nemzeti Szexuális Egészség és Viselkedés felmérése szerint körülbelül 85% férfi jelentette, hogy partnere orgazmust élt meg legutóbbi szexuális együttlétük során; ezzel szemben a nők 64%-a számolt be orgazmusról legutóbbi szexuális eseményükön. Ez a statisztika rávilágít arra a szexuálpszichológiai aspektusra, hogy a férfiak és nők orgazmusának elérése és megélése eltérő lehet. A férfiak nagyobb valószínűséggel élnek át orgazmust, amikor a szex magában foglalja a hüvelyi közösülést. Ezzel szemben a nők nagyobb eséllyel érnek el orgazmust, ha változatos szexuális cselekmények részesei, beleértve az orális szexet vagy a hüvelyi közösülést. Ezt gyakran hangsúlyozhattja a szexuálterapeuta is. Életkor Az 18-59 éves korosztályban a férfiak esetében az idősebb kor alacsonyabb valószínűséggel társul saját orgazmusukkal; a nőknél viszont az idősebb kor magasabb valószínűséggel jár együtt a saját, átélt orgazmusukkal. Az életkor nem áll kapcsolatban a partner orgazmusával sem férfiak, sem nők esetében a szexológiai vizsgálat szerint. Nők: Orgazmusa partnerrel és egyedül A nők sokkal valószínűbb, hogy majdnem mindig vagy mindig orgazmust élnek át egyedül, mint a partnerükkel. Azonban azok között a nők között, akik jelenleg párkapcsolatban élnek, 62% állította, hogy nagyon elégedett az orgazmus gyakoriságával és következetességével. Érdekesség Érdekes megfigyelés, hogy lehetséges mind a genitális, mind a nem-genitális orgazmust megtapasztalni, még olyan egyének esetében is, akik gerincvelői sérüléssel élnek. Ez a 2005-ös női orgazmus alatt végzett funkcionális MRI vizsgálatokból származik. Az orgazmus megértése és az ahhoz vezető eltérő módok elfogadása alapvető fontosságú a szexuális egészség és a kapcsolatok szempontjából. Ezen információk tükrében fontos, hogy szexológus támogassa a klienseket a szexuális életük jobbá tételében, beleértve az orgazmus megélését és annak különböző formáit. Az orgazmus nem csak a szexuális aktus csúcspontja, hanem egy mélyebb önismeret és intimitás felé vezető út is lehet. Forrás: https://kinseyinstitute.org/ https://kinseyinstitute.org/research/faq.php Szűr Andrea Szexuálpszichológus Budapest szívében a Vezesd az ÉLeted Stúdióban és online A szexológia tudománya az emberi szexualitás minden aspektusát vizsgálja, beleértve a biológiai, pszichológiai és társadalmi dimenziókat. A szexológia mint tudományos diszciplína az 20. század elején kezdett formálódni, bár az emberi szexualitásra vonatkozó megfigyelések és elméletek sokkal régebbi korokra nyúlnak vissza.
Az ókori civilizációk, mint például a görögök és a rómaiak, már régóta foglalkoztak a szexualitással, de ezek a megközelítések gyakran mitológiai vagy filozófiai keretek között mozogtak. A középkorban a szexualitáshoz való hozzáállás jelentősen megváltozott Európában, ahol az egyház dominálta a társadalmi és kulturális életet, és a szexualitás szabadságát gyakran bűnnek vagy erkölcstelenségnek tekintették. Havelock Ellis és Dr. Magnus Hirschfeld a szexológia korai úttörői voltak, akik jelentős hozzájárulást tettek az emberi szexualitás megértéséhez. Ellis, egy angol író és pszichológus, a 19. és 20. század fordulóján élt, és munkásságában a szexualitás széles spektrumát vizsgálta, különös tekintettel a homoszexualitásra és a nemi identitásra. "A szexuális pszichológia tanulmányai" című művében Ellis arra törekedett, hogy a szexualitást természetes és változatos emberi jelenségként ábrázolja, ellentétben a korabeli társadalmi előítéletekkel és tabukkal. Ezzel párhuzamosan, Hirschfeld, egy német orvos és szexológus, aki a 20. század elején tevékenykedett, a szexuális kisebbségek jogainak egyik legkorábbi védelmezője volt. Nevéhez fűződik az első szexuális reformmozgalmak egyike, illetve Dr Hirshcfeld küzd9tt a homoszexualitás dekriminalizációjáért is Németországban. Mind Ellis, mind Hirschfeld munkássága alapvetően befolyásolta a modern szexológia fejlődését és hozzájárult a szexuális orientáció és identitás sokszínűségének társadalmi elfogadásához. Az 1940-es és 1950-es években Alfred Kinsey amerikai biológus és szexológus végzett forradalmi kutatásokat, amelyek jelentősen megváltoztatták a társadalom szexuális viselkedésről alkotott nézeteit. Kinsey "A férfi szexuális viselkedésének jelentése" és "A női szexuális viselkedés jelentése" című műveiben nagyszabású felméréseken keresztül mutatta be az emberi szexualitás sokszínűségét. Kinsey munkája tabukat tört meg és hozzájárult a szexuális viselkedés és orientáció nyíltabb társadalmi megbeszéléséhez. Az 1960-as évektől kezdődően Masters és Johnson kutatópáros újabb mérföldkövet jelentett a szexológia tudományában. William Masters és Virginia Johnson klinikai megközelítést alkalmazva tanulmányozták az emberi szexuális válasz ciklusát, beleértve az izgalom, a plató, az orgazmus és a felbontás szakaszait. Kutatásaikban számos mítoszt cáfoltak meg és új terápiás módszereket dolgoztak ki szexuális zavarok kezelésére. A szexológia tudománya az elmúlt évtizedekben tovább fejlődött, a kutatási módszerek és a társadalmi megértés bővülésével. Napjainkban a szexológia interdiszciplináris terület, amely magában foglalja a pszichológiát, orvostudományt, antropológiát, szociológiát és más társadalomtudományokat, hogy átfogó képet nyújtson az emberi szexualitásról. A szexuális egészség, jogok és identitások kérdései továbbra is fontos kutatási területek, ahogy a társadalom folyamatosan fejlődik és változik ezen a területen. A szexuális vágy csökkenése vagy hiánya a férfiaknál egy gyakori, ám gyakran tabuként kezelt téma. Számos oka lehet ennek a szexuális problémának, így érdemes ezeket mind számba venni a megoldás keresése közben. Az első és legfontosabb lépés a nyílt és őszinte kommunikáció a partnerek között. Fontos, hogy a férfiak megosszák érzéseiket, félelmeiket és aggodalmaikat párjukkal. Ez segíthet a párban megérteni a probléma gyökerét és együtt dolgozni a megoldáson. A következőkben néhány lehetséges okozati tényezől mutatok be:
Stressz és életmód A mindennapi stressz és az egészségtelen életmód jelentős hatással lehet a szexuális vágyra. A munkahelyi stressz, dohányzás, az alváshiány, a túlzott alkoholfogyasztás vagy az egészségtelen táplálkozás mind hozzájárulhatnak a vágy csökkenéséhez. Fontos, hogy a férfiak figyeljenek az életmódjukra és szükség esetén változtassanak rajta. Ez fokozottan vonatkozik a idősebb férfiakra. Egészség A fizikai egészség, mint a hormonális egyensúly vagy bizonyos egészségügyi állapotok, és a szedess gyógyszerek szintén befolyásolhatják a szexuális vágyat. Fontos, hogy a férfiak rendszeresen ellenőriztessék orvossal egészségi állapotukat és szükség esetén kezeljék a kapcsolódó egészségügyi problémákat. Ahogy a férfiak elérnek a hatvanas éveiket, gyakran több krónikus egészségügyi problémával is szembesülnek, mint például a cukorbetegség és a szívbetegség. Ezek a betegségek szintén befolyásolhatják a szexuális vágyat. (Ezek a betegségek emellett vezethetnek merevedési zavarhoz (ED), mivel változásokat okoznak a pénisz véredényeiben, korlátozva a férfiak képességét az erekció elérésére vagy fenntartására.) A dohányzásnak hasonló hatása van, bár a tudósok még mindig igyekeznek kideríteni, hogy pontosan miért. A 40 és 70 év közötti férfi dohányosok majdnem kétszer nagyobb eséllyel alakítanak ki ED-t. Habár a merevedési zavar és a libidó két különböző dolog, gyakran szorosan összefüggenek, mivel az ED-vel küzdő férfiak gyakran elveszítik az érdeklődésüket a szex iránt. A tesztoszteron a férfiak fő nemi hormonja, és alacsony szintje csökkentheti a nemi vágyat egyes férfiaknál. Ugyanakkor nem minden férfi tapasztal szexuális vágy csökkenést a tesztoszteronszint csökkenésével, és néhány idősebb férfi nem is zavarja a szexuális vágy csökkenése. Pszichológiai tényezők A szexuális vágy csökkenése gyakran összefügg pszichológiai tényezőkkel, mint az önbizalom hiánya, szorongás vagy depresszió. Ebben az esetben érdemes pszichológus vagy szexológus segítségét kérni. Párterápia és szexológiai tanácsadás: A párterápia vagy a szexuálpszichológiai tanácsadás segíthet a pároknak újra felfedezni a szexuális kapcsolatukat. Egy szakember segíthet az érzelmi és kommunikációs akadályok leküzdésében, és új módszereket ajánlhat a vágy felkeltésére. Forrás: https://www.webmd.com/sex-relationships/features/loss-of-libido-in-men Szűr Andrea Pszichológus, szexológus Budapest központjában és online A szexuális önbizalom nem korfüggő; minden életkorban fontos szerepet játszik az önértékelésben és az intimitásban. Az idősebb korosztály számára a szexuális önbizalom fejlesztése különösen fontos lehet, hiszen sokan új kihívásokkal és változásokkal szembesülnek ebben az életszakaszban. A szexuálpszichológia szerepe ebben az esetben is kulcsfontosságú lehet a pozitív szexuális élet és az egészséges önértékelés elősegítésében.
Önismeret és a pozitív testkép fejlesztése Az önismeret fontos része a szexuális önbizalomnak minden korban. Az idősebb korosztály számára ez magában foglalhatja a testük változásainak megértését és elfogadását, valamint a -társadalmi sztereotípiáktól függetlenül- a szexuális vágyak és igények felismerését. A szexológus segíthet ebben a folyamatban, támogatva a pozitív testkép kialakítását és az önszeretetet. Kommunikáció javítása és a kapcsolatok mélyítése A kommunikáció javítása kulcsfontosságú az intimitás és a párkapcsolatok minőségének javításában. Az idősebb korosztály számára egy szexológus vagy egy szexuálterapeuta is segíthet abban, hogy megtanulják, hogyan fejezzék ki hatékonyan szexuális igényeiket és vágyaikat, valamint hogyan hallgassák meg és értsék meg partnerük igényeit. Fontos például, hogy a párok tisztában legyenek a menopauza hatásaival, és a hölgyek változó biológiájából eredő szexuális igényekről. Akadályok leküzdése és az önbizalom építése Számos idősebb ember szembesülhet bizonyos akadályokkal, mint például egészségügyi problémák vagy a partner elvesztése, amelyek befolyásolhatják szexuális önbizalmukat. A szexuálpszichológia segíthet ezeknek az akadályoknak a leküzdésében, támogatva az egyéneket abban, hogy újraépítsék és megerősítsék szexuális önbizalmukat. A társadalmi normák és elvárások kihívásai Az idősebb korosztály számára a társadalmi normák és elvárások különösen kihívást jelenthetnek a szexuális önbizalom terén. A szexuálpszichológus segíthet az egyéneknek abban, hogy felismerjék és felülkerekedjenek ezeken a normákon, és megtalálják saját egyedi szexuális identitásukat. A szexuális önbizalom építése az idősebb korosztály számára kulcsfontosságú lehet az önértékelés és az intimitás javítása szempontjából. A szexuálpszichológiai támogatás segíthet az önismeret fejlesztésében, a kommunikációs készségek javításában, az akadályok leküzdésében és az önbizalom megerősítésében. Ezáltal elősegítheti, hogy az idősebbek is teljes és kielégítő szexuális életet éljenek. Szűr Andrea szexológus online és Budapest szívében a Vezesd az Életed Stúdióban A szexuálterápia gyakran tabunak számító terület, pedig kulcsfontosságú lehet személyes és párkapcsolati problémák megoldásában.
A szexuálterápia a párterápia egy formája, amely kifejezetten a szexuális problémákra és zavarokra koncentrál. Ezek a problémák változatosak lehetnek, például libidócsökkenés, erekciós zavarok, orgazmus nehézségek, vagy a szexuális identitással és orientációval kapcsolatos kérdések. Hogyan segít a szexuálterapeuta?
A szexuálterápia módszerei közé tartoznak a beszélgetés, az oktatás, a gyakorlati feladatok, és a viselkedésterápiás jellegű technikák. Ezek a módszerek segítenek az érintetteknek jobban megérteni saját szexuális érzéseiket, vágyaikat, és azokat a lelki tényezőket, amelyek befolyásolják szexuális életüket. Ki keresse fel a szexuálterapeutát? A szexuálterápia nem csak azok számára hasznos, akik nyilvánvaló szexuális problémákkal küzdenek. Azoknak is ajánlott, akik szeretnék javítani szexuális életük minőségét, vagy tisztázni érzéseiket és vágyaikat. A szexuálterápia egy értékes eszköz azok számára, akik a szexuális életükkel kapcsolatos problémáik megoldására törekszenek. Mint minden terápia, a szexuálterápia is bizalmas, ítéletmentes környezetet biztosít, ahol a páciensek személyre szabott segítséget kaphatnak. A cél az, hogy mindenki egészséges, kiegyensúlyozott és teljes szexuális életet élhessen. Ha úgy érzi, hogy az Ön életminőségén is javíthat a szexuálterápia, forduljon hozzánk bizalommal. Szeretettel várjuk a stúdiónkban vagy online. Szűr Andrea pszichológus és szexuálterapeuta Budapest központjában személyesen és ONLINE a Vezesd az Életed Stúdióban Mint szexuálpszichológus, gyakran találkozom párokkal, akik azt érzik, hogy a kapcsolatukból eltűnt az intimitás. Ez egy gyakori probléma, amely sok kapcsolatot érint, de szerencsére van remény a helyreállításra. Íme néhány módszer, amelyekkel a szexuálterapeuták segíthetnek visszahozni a szenvedélyt és intimitást a párkapcsolatba.
1. Nyílt kommunikáció Az első és legfontosabb lépés az intimitás visszahozásában a nyílt kommunikáció. Fontos, hogy a párok őszintén beszéljenek egymással szexuális vágyaikról, szükségleteikről és aggodalmaikról. Egy szexuálpszichológus segíthet abban, hogy a párok megtalálják a megfelelő szavakat és módszereket ezeknek a beszélgetéseknek a megkönnyítésére. 2. Szexuálterápia A szexuálterápia egy olyan folyamat, amelyben egy szexuálterapeuta segít a pároknak újraéleszteni szexuális életüket. Ez magában foglalhatja a szexuális technikák, előjáték módszerek tanulmányozását, valamint az érzelmi kötődés erősítésére irányuló gyakorlatokat. 3. Együtt töltött pillanatok A kapcsolatokban gyakran elveszik a mindennapi rohanásban az együtt töltött minőségi idő. Egy szexológus tanácsolhatja, hogy a párok szánjanak időt együtt töltött intim pillanatokra, például közös programokra, randevúkra vagy akár csak egy nyugodt estére otthon. Ez segíthet újraéleszteni a kapcsolatban azt a kötődést és intimitást, amely idővel háttérbe szorulhat. 4. Új tapasztalatok és kísérletezés A szexuálpszichológusok gyakran javasolják, hogy a párok próbáljanak ki új dolgokat a hálószobában. Ez lehet új szexuális pozíciók kipróbálása, új játékok vagy fantáziák megosztása. Az új tapasztalatok felpezsdíthetik a kapcsolatot és felfrissíthetik a szexuális életet. 5. Érzelmi kötelékek erősítése A szexuálterapeuta segíthet a pároknak abban is, hogy megerősítsék érzelmi kötelékeiket. Ez magában foglalhatja az érzelmek megosztását, a támogatás és megerősítés kifejezését, és a másik iránti elismerés és megbecsülés folyamatos megmutatását. Egy kihűlt kapcsolatban a szenvedély és az intimitás visszahozása időt és erőfeszítést igényel mindkét fél részéről. Egy szexuálpszichológus vagy szexuálterapeuta segíthet ebben a folyamatban, szakértelmével és támogatásával hozzájárulva a párkapcsolat megerősítéséhez és a szexuális élet újjáélesztéséhez. Az intimitás visszahozása a kapcsolatba nem csak a szexuális életet javíthatja, hanem a teljes kapcsolatot is mélyítheti, hosszú távú boldogságot és elégedettséget hozva mindkét fél számára. A lényeg, hogy soha ne adjuk fel a reményt, és mindig legyenek nyitottak a változásra és az új lehetőségekre. Egy szakember biztosítani tudja a szükséges támogatást és iránymutatást az intimitás és kötődés megerősítéséhez. Amikor kapcsolati problémák merülnek fel, gyakran felmerül a kérdés: párterápia vagy szexuálterápia? Bár elsőre hasonlónak tűnhetnek, valójában két külön területet képviselnek, különböző célokkal és módszerekkel.
Párterápia: A Kapcsolat dinamikájának javításaA párterápia azokra a párokat célozza, akik kommunikációs problémákkal, konfliktusokkal, bizalmi kérdésekkel, vagy más, a kapcsolat dinamikájával kapcsolatos problémákkal küzdenek. A terápia során a terapeuta segít a pároknak jobban megérteni egymást, javítani a kommunikációt, és hatékonyabb konfliktuskezelési technikákat fejleszteni. A cél az, hogy a pár megtalálja a harmóniát, megoldja a kapcsolatukat érintő problémákat, és megerősítse a köteléket. Szexuálterápia: A szexuális kapcsolat és intimitás fókuszábanA szexuálterápia szűkebb területet ölel fel, elsősorban a szexuális problémákra, mint például a vágy csökkenése, az előjáték és a szexuális aktus során fellépő nehézségek, vagy az orgazmus elérése körüli problémákra koncentrál. A szexuálterapeuta segít a pároknak megérteni és kezelni a szexuális kapcsolatukat befolyásoló tényezőket, javítani a szexuális kommunikációt, és megtalálni a szexuális összhangot. A cél itt a szexuális kapcsolat javítása, az intimitás növelése és a szexuális problémák megoldása. A két terápia összefonódásaBár a párterápia és a szexuálterápia különböző célokat szolgál, gyakran összefonódnak. Egy stabil kapcsolat alapja lehet a jó szexuális kapcsolat, míg a szexuális problémák megoldása javíthat a párkapcsolaton. Egyes esetekben a terapeuták kombinálják a két megközelítést, hogy a lehető legteljesebb támogatást nyújtsák a párok számára. A párterápia és a szexuálterápia mind fontos eszköz lehet a kapcsolati problémák kezelésében, de különböző módon közelítik meg a kérdéseket. A párterápia a kapcsolat általános dinamikájára és kommunikációjára összpontosít, míg a szexuálterápia kifejezetten a szexuális problémákra és intimitásra fókuszál. Mindkét terápiás forma segíthet a pároknak abban, hogy boldogabb, egészségesebb kapcsolatot alakítsanak ki, de fontos, hogy a megfelelő terápiát válasszák a saját egyedi helyzetükre. Ha kérdésük van, Stúdiónk szeretettel várja Önöket, ahol szexuálpszichológusunk szexológiai tanácsokkal és szexuálterápiás megoldásokkal segíthet kapcsolatuk jobbításában. Ezeket a jeleket figyeld, amikor először randizol valakivel. Rengeteg időt, energiát és kellemetlen érzést megspórolhat magának az ember, ha már az első találkozáskor figyel azokra a -talán aprónak tűnő- jelekre, amelyek a randipartner kevésbé kívánatos személyiségjegyeire, viselkedésmintáira utalhatnak. Ha már korán tudatosítjuk a tapasztalt intő jeleket, és fenntartással kezeljük a kapcsolat kialakítását, azzal nem csak időt spórolunk magunknak, hanem már az elején megakadályozhatjuk egy mérgező kapcsolat létrejöttét.
A szexuális vágy, vagy más néven libidó jó jelzője lehet az általános egészségnek. Viszont a női szexuális vágy jelenségét sokféle tényező befolyásolhatja. A külső körülmények, érzelmek, és általános hangulaton kívül biológiai faktorok is befolyásolják a nők szexuális kedvét.
A libidó mértéke általában változik a női ciklussal, illetve más intenzitást mutat a különböző női életszakaszokban -mint pl. a szoptatás vagy a változó kor. Ezek a változások hormonális változásokkal járnak együtt, amelyek megadják az alapot a szexuális vágynak. Természetesen mindenki egyedi, és a tapasztalt libidó mértéke azonos életszakaszban is különbségeket mutathat. Az érzékszervekkel felfogott ingerek és azok idegrendszeri feldolgozásán kívül a hormonoknak is szerepük van az izgalmi állapot létrejöttében. Az alábbiakban azt a három hormont mutatjuk be, melyek a szexuális vágy növekedésében játszhatnak szerepet a nőknél. 1. Tesztoszteron A tesztoszteronnak jelentős szerepe van a nők szexualitásában. Kutatások támasztják alá, hogy a lecsökkent tesztoszteronszint nőknél szexuális érdektelenséghez vezet, illetve a tesztoszteron pótlása újra izzíthatja a szexuális vágyat. A külső és belső ingereken kívül a női szervezetnek tesztoszteronra is szüksége van a szexuális vágy felébredéséhez, de az ehhez szükséges tesztoszteron mennyisége egyedi eltéréseket mutat. A nőknél a legtöbb tesztoszteron az ováriumokban termelődik, illetve kisebb mennyiséget a mellékvesék állítanak elő. A nők szervezete nem termel olyan magas mértékben tesztoszteront, mint a férfiaké, és erre nincs is szükségük. A női szervezet ugyanis a férfiakénál sokkal érzékenyebben reagál erre a hormonra. 2. Oxitocin Az oxitocin szexualitásban betöltött szerepe közül talán a legismertebb a partnerek között lévő kötelék kialakításában van, mivel intim fizikai érintkezés hatására termelődik. Kutatások viszont alátámasztják, hogy az oxitocinnak a kötődésen és a vonzalmon kívül hatása van a szexuális vágyra is, nőknél és férfiaknál egyaránt. Amikor például egy vizsgálatban nőknek oxitocint adtak a szoptatás funkciójának segítésére, dramatikus változást találtak a kutatási alanyok szexuális viselkedésében is, melyek a hormonterápia befejeztével megszűntek. 3. Ösztrogén A női szexuális funkció zavartalan működéséhez ösztrogénre van szükség. Például többek között a nemi szervek szöveteinek rugalmasan tartására, illetve a megfelelő mértékű hüvelyi nedvesedésre vagy lubrikációra, igaz a kutatások eddig nem találtak jelentős bizonyítékot arra, hogy az ösztrogénnek közvetlen szerepe lenne az izgalmi állapot kialakulásában is. Az ösztrogén alacsony szintje nem közvetlen módon is befolyásolja a szexualitást. Például a csökkent hormonszint a változó korban közvetve gyakorolhat hatást a szexuális funkcióra: Az esetleges súlygyarapodás befolyásolja az önképet, amely hatással lehet a hölgyek szexuális önbizalomára. Bár folyamatosan bővül – és bizonyos esetekben változik- a tudásunk a női szexuális vágyról, még mindig nem értjük teljesen a működését. Továbbra is körüllengi a női rejtély. Forrás: Lehmiller, Justin, J, Ph.D. The Psychology of Human Sexuality. 2014. Szűr Andrea pszichológus és szexológus online és Budapest szívében a Vezesd az Életed Stúdióban A nők szexuális vágya, más néven libidó, életük során változó intenzitással jelentkezik. A libidó alakulását számos tényező befolyásolja, beleértve a biológiai, pszichológiai és szociokulturális faktorokat. A legújabb kutatások és szakértői vélemények szerint a nők libidója életkoruk függvényében változik, és gyakran a 30-as és 40-es éveik között éri el a csúcspontját.
Miért a 30-as és 40-es években a legmagasabb a nők libidója?
A nők libidójának változása az életkorral összetett jelenség, amelyet számos különböző tényező befolyásol. A 30-as és 40-es években tapasztalható libidó növekedés hátterében álló okok sokrétűek és személyenként eltérőek lehetnek. Fontos, hogy a nők figyelemmel kísérjék saját testük jelzéseit és igényeit, és szükség esetén szakértői -szexuálpszichológus, szexológus- segítséget kérjenek, hogy teljes mértékben megértsék és élvezzék a szexet minden életszakaszban. Szűr Andrea szexológus Budapest szívében a Vezesd az Életed Stúdióban és online A női libidó, vagy szexuális vágy, egy összetett és változékony aspektusa a női egészségnek. Számos tényező befolyásolhatja a nők szexuális vágyát, beleértve a biológiai, pszichológiai és társadalmi faktorokat. Ez a cikk a női libidó csökkenésének lehetséges okait vizsgálja meg, hogy jobban megértsük és kezelni tudjuk ezt a gyakori problémát.
Biológiai okok:
A női libidó csökkenése egy összetett probléma, amely számos tényezőtől függhet. A megértés és a megfelelő kezelés segíthet a nőknek visszanyerni szexuális egészségüket és jólétüket. Fontos, hogy a nők ne érezzék magukat egyedül ebben a helyzetben, és keressenek szakmai segítséget a probléma megoldásához. A női libidó csökkenése nem kell, hogy tabu téma legyen. Nyílt párbeszéd és megfelelő kezelés révén javítható a nők szexuális egészsége és általános jólléte. Szűr Andrea pszichológus és szexológiai tanácsadó Budapest központjába és online A menopauza egy természetes életszakasz a nők életében, amely számos változással járhat, köztük a hüvelyi szárazsággal. Ez a probléma sok nőt érint, és komoly kényelmetlenséget okozhat.
A menopauza időszakában a női test ösztrogénszintje jelentősen csökken. Ez az ösztrogén hormon fontos szerepet játszik a hüvely egészségének fenntartásában, többek között a hüvelyi nedvesség és a rugalmas hámsejtek termelésében. Az ösztrogénszint csökkenése a hüvelyi szövetek vékonyodásához és kevésbé rugalmas állapotához vezet, ami hüvelyi szárazságot és kényelmetlenséget okozhat. Fontos megjegyezni, hogy a hüvelyi szárazság nem csak a menopauza során jelentkezhet, hanem más körülmények között is, például bizonyos gyógyszerek mellékhatásaként, stressz esetén vagy hormonális változások miatt. Ha bármilyen tünetet tapasztal, javasolt orvosi tanácsot kérni a megfelelő diagnózis és kezelés érdekében! A hüvelyi szárazság tünetei változatosak lehetnek, és az intenzitásuk személyenként eltérő. A leggyakoribb tünetek közé tartoznak:
Mielőtt bármilyen kezelést vagy terméket alkalmazna, fontos konzultálni egészségügyi szakemberrel. Az orvosával való konzultáció segít kideríteni, milyen megoldások lehetnek alkalmasak az ön esetében. A nőgyógyásza által esetlegesen javasolt hormonpótló terápia például segíthet pótolni a menopauza során csökkenő hormonszinteket, ezzel javítva a hüvelyi egészséget, azonban nem mindenkinél alkalmazható, és mellékhatásokkal járhat. A menopauza alatti hüvelyi szárazság egy gyakori probléma, amelyre számos kezelési lehetőség létezik. A korai magömlés (premature ejaculation, PE) a férfiak szexuális egészségének egyik leggyakoribb problémája, amely jelentős mértékben befolyásolhatja a szexuális élet minőségét és az önbizalmat. A szexuálpszichológia fontos szerepet játszik ennek a zavarának a kezelésében, segítve az érintetteket a probléma leküzdésében és a szexuális jólét javításában.
A korai magömlés egy olyan állapot, amikor a férfi nem képes kontrollálni az ejakulációt, és ez rendszerint a közösülés kezdetét követően rövid időn belül bekövetkezik, gyakran anélkül, hogy a férfi számára kielégítő szexuális élményt nyújtana. Ez az állapot pszichológiai, biológiai és környezeti tényezők összességének eredménye lehet. A szexuálpszichológia a pszichológia egy ága, amely kifejezetten a szexuális magatartás, szexuális funkciók és szexuális problémák pszichológiai aspektusaival foglalkozik. A korai magömlés kezelésében a szexuálpszichológusok és szexológusok az alábbi módszereket alkalmazhatják:
Szűr Andrea pszichológus és szexológus Budapest központjában a Vezesd az Életed Stúdióban és online A vaginizmus (dyspareunia) egy gyakran félreértett nőgyógyászati állapot, amely jelentős hatással lehet a nők szexuális életére és önbizalmára. A vaginizmus alapvető megértése és a kezelési lehetőségek ismerete elengedhetetlen az érintettek számára.
Mi a vaginizmus?A vaginizmus egy olyan állapot, ahol a hüvely izmai önkéntelenül összehúzódnak vagy görcsölnek, ami a hüvelyi behatolást (például közösülést, tampon használatát, orvosi vizsgálatot) fájdalmassá vagy lehetetlenné teszi. Ez a reakció gyakran pszichológiai tényezőkhöz köthető, de orvosi vizsgálat minden esetben ajánlott. A vaginizmus fajtái
A legjellemzőbb tünet a fájdalmas vagy lehetetlen behatolás. Emellett szorongás, stressz és a szexuális helyzetek elkerülése is gyakori. Ehhez társulhat a csökkent szexuális vágy vagy libidó. Vaginizmus okai A vaginizmus okai pszichológiai tényezőkre vezethetők vissza, de az okok nem teljesen tisztázottak. Általában stresszhez, a szextől való szorongáshoz kötik a jelenséget de nem minden esetben lehet tudni pontosan az okot. Ehhez hozzájön, hogy vannak nők, akik csak bizonyos helyzetekben tapasztalják a fájdalmas behatolást (pl. orvosi vizsgálatnál nem érzékelik vs szexuális együttlét). Kezelési lehetőségek Mindig forduljon első körben nőgyógyászához, hogy meggyőződjenek a szervi egészségről!
Forrás: https://www.webmd.com/women/vaginismus-causes-symptoms-treatments https://www.healthline.com/health/vaginismus#types Szűr Andrea pszichológus és szexológiai tanácsadó Budapest központjában és online A menopauza genitourináris szindróma (GSM) egy kevésbé ismert, ám gyakran előforduló állapot, amely a menopauzát megelőző és azt követő időszakban jelentkezik. Ez a szindróma a nemi szervek és a húgyúti rendszer változásait foglalja magában, amelyek a hormonális egyensúlyhiányból erednek. Mivel a kellemetlen tüneteket a nők sokszor kínosnak élik meg és nem fordulnak orvoshoz, a tünetegyüttes valószínűleg aluldignosztizált.
A Menopauza Genitourináris Szindróma A GSM a menopauza során bekövetkező ösztrogénszint-csökkenés közvetlen következménye. Az ösztrogén hiánya befolyásolja a nemi szervek, a húgyhólyag és a húgyúti rendszer egészségét, változásokat okozva a szövetek rugalmasságában és funkciójában. A genitourináris szindróma jellemző tünetei közé tartozik:
A kezelés és a megelőzés magában foglalhatja az alábbiakat:
Forrás: https://www.healthline.com/health/menopause/genitourinary-syndrome-of-menopause#symptoms Szűr Andrea pszichológus és szexológus Budapest központjában és online Az orgazmusgörbe vagy szexuális válaszciklus Az orgazmusgörbe -vagy más néven szexuális válaszciklus diagram- azoknak a fiziológiai történéseknek a mintázata, amelyek az izgalmi állapot (szexuális arousal) és a szexuális közösülés közben tapasztalhatók. Masters és Johnson modellje szerint férfiaknál és nőknél egyaránt azonosítható a következő négy, egymást követő fázis:
Habár a szexualitás élvezete továbbra is teljes értékű lehet, mégis, megannyi menopauza utáni nő azt tapasztalja, hogy az idővel bekövetkező fiziológiai történések változásokat hoznak létre a szexuális válaszciklusban. Ha a hölgyek -és partnereik- képesek felismerni és megérteni, hogyan változik a szexuális izgalom a saját esetükben a klimax után (akár szexológus vagy szexuálterapeuta segítségével), nagyobb eséllyel tudnak sikeresen alkalmazkodni az új szerelmi körülményekhez.
Változások az orgazmusban (szexuális válaszciklusban) a menopauza után A legmeghatározóbb változások az orgazmusgörbe kezdeti, izgalmi szakaszában figyelhetők meg. Ugyanakkor, ha a megfelelő időtartamú és minőségű előjáték következtében a nő izgalmi állapota megnövekedett, illetve a hüvely a szexuális közösülésre alkalmas, síkos állapotba került, akkor a szerelmi élet a menopauzát követően is ugyanolyan szubjekív élvezettel és kielégüléssel élhető meg, mint fiatalabb korban. Egészségi szempontból is fontos a változások tudatosítása és kommunikációja: legrosszabb esetben a nők nem szólnak partnerüknek az előjátékkal kapcsolatos igényükről, arról hogy több idő, törődés és gyengédség szükséges a kölcsönösen élvezetes szexuális közüsülés előkészítéséhez. Ilyen esetekben, amikor a nők „csak tűrnek”, az irritáción, fájdalmas közösülésen /dyspareunia/ kívül hüvelyi vérzés, viszketés és égető érzés, fokozott vizelési inger és a nemi szerv megdagadt, fájdalmas állapotával jelentkezhet (Mayo Klinika 2011). A tünetekkel kapcsolatan először mindig kérje ki orvosa véleményét! Fontos megjegyezni, hogy az orgazmus bekövetkeztével egy menopauza utáni nő szexuál-fiziológiai állapota nagyon gyorsan visszaáll az izgalmi állapotot megelőző szintre. Ezt figyelembe kell venni a szexuális aktus során, mert további orgazmusok elérésére a lehetőség adott, viszont nagyobb türelmet és elnyújtott előjátékot igényel a partner részéről. Felhasznált irodalom: Roughan, P. A., Kaiser, F. E., & Morley, J. E. (1993). Sexuality and the older woman. Care of the Older Woman, 1, 87– 106. In: In: Hillman, Jennifer. Sexuality and Aging: Clinical Perspectives (p. 198). Springer New York. Kindle Edition. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/menopause/symptoms-causes/syc-20353397 Szűr Andrea pszichológus Budapest központjában és online szexológus A megcsalás feldolgozása és kezelése a modern szexuálterápia egyik kihívást jelentő területe. A szexuálterapeuta különböző módszereket alkalmazhat a párkapcsolatokban bekövetkező megcsalás hatásainak kezelésére, melyek célja a sérült kapcsolatok helyreállítása és az érintettek érzelmi jóllétének biztosítása. A párkapcsolat megmentése hűtlenség esetében párterápiával lehetséges, de ez függ a pár elkötelezettségétől, a problémák mélységétől, és az egyéni körülményektől.
A folyamat néhány alappillére akövetkező. Empátia és kommunikáció A modern terápiák hangsúlyt fektetnek az empátia és a nyílt kommunikáció fontosságára. A párterápia során a párokat arra ösztönzik, hogy fejezzék ki érzéseiket és szükségleteiket egy őszinte, mégis tiszteletteljes módon. Ez segít abban, hogy mindkét fél megértse a másik nézőpontját és érzéseit. Traumafeldolgozás A megcsalás gyakran okoz lelki traumát az érintett fél számára. A modern szexuálterápiás megközelítések célja ennek a traumának a feldolgozása, amely magában foglalja az érzelmek, mint a düh, szomorúság és elárulás érzéseinek kezelését. Bizalom újjáépítése A bizalom újjáépítése kulcsfontosságú a megcsalás utáni kapcsolatokban. A terápiás folyamatban pszichológusok segítenek a pároknak újraépíteni a bizalmat különböző technikák és gyakorlatok segítségével, mint a megbízhatóság mutatása, ígéretek betartása és a kölcsönös tisztelet megerősítése. Önismeret és önreflexió A terápia során a megcsalt fél gyakran önismereti és önreflexiós folyamaton megy keresztül. A cél itt az, hogy a sérült fél megértse saját érzéseit, reakcióit, és megismerje saját határait és szükségleteit a jövőbeli kapcsolatai szempontjából. Párdinamika és Szexuális Egészség A szexuálpszichológia nem csak az érzelmi oldalra koncentrál, hanem a párdinamikára és a szexuális egészségre is. A terapeuták segítenek a pároknak újra felfedezni az intimitást és helyreállítani a szexuális kapcsolatukat. A megcsalás modern szexuálterápiás megközelítései sokrétűek, és a párkapcsolat minden aspektusát érintik. A cél nemcsak a meglévő sebek gyógyítása, hanem egy erősebb, egészségesebb és kiegyensúlyozottabb kapcsolat kialakítása. Ez egy összetett folyamat, amely időt és elköteleződést igényel mindkét féltől, de sok esetben van megoldás. Szűr Andrea pszichológus Budapest szívében a Vezesd az Életed Stúdióban és online A menopauza egy természetes biológiai folyamat, amely minden nő életében bekövetkezik, általában az 50-es éveik elején. Ebben az időszakban a női test hormonális változásokon megy keresztül, ami jelentősen befolyásolhatja a szexuális vágyat és a szexuális élmény minőségét.
Hormonális változások és hatásuk a libidóra
Forrás: https://www.healthline.com/health/menopause/menopause-libido#treatment Szűr Andrea pszichológus és szexológus Budapest központjában és Online BudapestAz erekciós diszfunkció vagy merevedési zavar olyan állapot, amely nem csak fizikai, hanem lelki okokra is visszavezethető. A következők a leggyakoribb pszichológiai tényezők, amelyek hozzájárulhatnak ehhez a problémához:
Lelki KövetkezményekAz erekciós diszfunkció nem csak fizikai, hanem lelki következményekkel is járhat:
A lelki következményekkel való megküzdésben pszichiáter, pszichológus vagy mentálhigiénés szakember segíthet. Egy párkapcsolati szakértő sokat tehet a kapcsolati problémák megoldásáért. Ha merevedési zavara van, először mindig forduljon orvoshoz, hogy kizárják sz egyéb, lehetségese gészségügyi okokat, illetve gyógyszeres mellékhatásokat! Az erekciós diszfunkció kezelése gyakran multidiszciplináris megközelítést igényel, amely magában foglalja az orvosi, pszichológiai, és életmódra vonatkozó tanácsadást. A legfontosabb, hogy az érintett személyek ne habozzanak szakemberhez fordulni, mivel a megfelelő segítség jelentősen javíthatja az életminőséget. Forrás: https://www.everydayhealth.com/erectile-dysfunction/ Szűr Andrea szexuálpszichológus Budapest központjában és online A menopauza egy természetes folyamat, amely minden nő életében bekövetkezik, és számos testi, érzelmi változást hozhat magával. A WebMD által közzétett információk szerint a menopauza alatti szexuális változások kihívások elé állíthatják a nőket. Ebben az időszakban a szexuálpszichológia és a szexuálterápia kulcsfontosságú szerepet játszhat a szexuális egészség és jóllét megőrzésében.
Szex és a menopauza A menopauza alatt a nők gyakran tapasztalhatnak változásokat szexuális vágyukban és képességeikben. Ez a hormonális változásoknak, fizikai tüneteknek, valamint érzelmi és pszichológiai változásoknak tudható be. A szexuálpszichológia segíthet a nőknek megérteni és kezelni ezeket a változásokat, támogatva őket abban, hogy pozitívan alkalmazkodjanak az új életszakaszhoz. A menopauza és a posztmenopauza során bekövetkező ösztrogén és tesztoszteron szint csökkenése változásokat okozhat egy nő testében és szexuális vágyában. A menopauzát átélő nők észrevehetik, hogy nehezebben jönnek izgalomba, és kevésbé érzékenyek az érintésre vagy simogatásra, ami csökkentheti érdeklődésüket a szex iránt. Továbbá, az alacsonyabb ösztrogénszint csökkenést okozhat a hüvely vérellátásában, ami befolyásolhatja a hüvelyi nedvesedést és kellemetlenné teheti a szexuális együttlétet - ám erre is léteznek megoldások. Ezenkívül más tényezők is befolyásolhatják a nők szex iránti érdeklődését a menopauza alatt és után, mint például a hólyagkontroll-problémák, alvászavarok, depresszió vagy szorongás, stressz, gyógyszerek, és egészség miatti aggodalmak. A Szexológus és szexuálpszichológus szerepe Szexológusok és szexuálpszichológusok szakértőként segíthetnek a menopauza során jelentkező szexuális problémák megoldásában. Ők azok, akik mélyrehatóan megértik a szexuális egészség pszichológiai és fizikai aspektusait, és képesek személyre szabott tanácsokkal, speciális módszerekkel segíteni. Szexuálterápia a menopauza IdőszakábanA szexuálterápia egy olyan terápiás folyamat, amely célja a szexuális problémák feltárása és kezelése. A menopauza alatt ez különösen fontos lehet, mivel a nők számos új és kihívást jelentő szexuális helyzettel szembesülhetnek. A szexuálterápia segíthet a nőknek jobban megérteni szexuális életüket, javítani intimitásukat, és megtalálni azokat a módszereket, amelyek segítségével aktívak és elégedettek maradhatnak szexuális életükben. Forrás: https://www.webmd.com/menopause/sex-menopause Szűr Andrea pszichológus és szexológus Budapesten a Vezesd az Életed Stúdióban és online A szexuális kapcsolat egy pár életében kulcsfontosságú eleme az intimitásnak és az összetartozás érzetének. Azonban gyakran előfordul, hogy a partnerek eltérő szexuális vágyakkal rendelkeznek, ami kihívást jelenthet a kapcsolatuk számára. Ilyen helyzetekben a szexuálpszichológusok, szexológusok segíthetnek. Jöjjön néhány példa az eltérő igényekre.
Különböző mértékű libidó Az emberek szexuális vágya különböző okok miatt változhat, beleértve a hormonális tényezőket, a stresszt, az életmód változásait és még sok mást. Egy szexuálpszichológus segíthet azonosítani ezeket az okokat és megérteni, hogyan befolyásolják ezek a partner kapcsolatát. Különböző szexuális igények és kíváncsiság Mindkét partnernek lehetnek sajátos szexuális igényei vagy vágyai, amelyeket nehéz kifejezni vagy megvalósítani a másik fél nélkül. Egy szakember segíthet a pároknak kinyitni az ajtót a kommunikáció felé, és biztonságos környezetet teremteni a különböző vágyak kifejezéséhez. Különlegesebb dolgok kipróbálása Sok pár szeretne új dolgokat kipróbálni, hogy felfrissítse szexuális életét, de nem tudja, hogyan kezdjen hozzá. Egy szexológus segíthet útmutatást adni és biztonságos kereteket szabni a kísérletezéshez. Egy szexuálpszichológusnál a párok biztonságos és támogató környezetben beszélhetnek a legintimebb problémáikról. Ez az ítélkezésmentes atmoszféra elősegíti az őszinte kommunikációt és segít a pároknak jobban megérteni egymás igényeit és határait. A szexuálpszichológia nem csak a problémák feltárására összpontosít, hanem arra is, hogy gyakorlati és megoldásközpontú tanácsokat adjon a pároknak. Ez magában foglalhatja az érintés és az intimitás újraépítésére irányuló technikákat, valamint a konfliktuskezelési stratégiákat. Ha a párok eltérő szexuális vágyakkal küzdenek, egy szexuálpszichológus felkeresése jelentősen javíthatja kapcsolatuk minőségét, segíthet a közös megértés és összhang kialakításában, és hozzájárulhat egy egészségesebb, boldogabb párkapcsolathoz. A szexuálterápia is nagyszerú megoldás lehet. Szűr Andrea szexuálpszichológus Budapest szívében a Vezesd az Életed Stúdióban és online Az erekciós zavar (Erektilis Diszfunkció: ED) gyakran személyes problémának tűnhet, de a partner ugyanúgy érintett. Ezért érdemes egy kicsit tájékozódni a partnereknek is párjuk erekciós zavarának hátteréről. A nők gyakran érzik úgy, hogy a partnerük nem vonzódik hozzájuk, vagy unja őket, de ez ritkán igaz az erektilis diszfunkció más valószínűbb okaihoz képest. Fontos megérteni, hogy a probléma eredete ritkán köthető össze a partnerrel -írja a WebMed. Az ED-nek általában több oka lehet, és szakértők szerint a partner valószínűleg nem tartozik ezek közé. Dr. Ian Kerner PhD, szex- és kapcsolati szakértő elmagyarázza, hogy „ritka, hogy az ED forrása az a személy legyen, akivel a beteg szexuális kapcsolatban áll”. Idősebb férfiak esetében a vérellátási problémák gyakran az erekciós zavar fő okai. Fiatalabb férfiaknál az ED legtöbbször pszichológiai eredetű. Stressz, depresszió, és teljesítmény szorongás, különösen új szexuális helyzetekben, gyakori okok. Bizonyos gyógyszerek, mint a magas vérnyomásra szedett béta-blokkolók és egyes antidepresszánsok, szintén okozhatnak erekciós problémákat. Alacsony tesztoszteronszint esetén, amelynek tünetei közé tartozik a szexuális vágy hiánya és az extrém alacsony energia, szintén tapasztalható at ED. Sok esetben a teljesítmény növelő gyógyszerek segíthetnek, amiről orvosa tájékoztathatja az illetőt. Megoldást jelenthetnek a vákuumpumpák, injekciók, vagy beültetett eszközök is. Bizonyos esetekben a gyakori maszturbáció is okozhatja, hogy a férfi nem képes teljesíteni partnerével. Ebben az esetben szexuálterápia vagy szexológiai, szexuálpszichológiai tanácsadás ajánlott. Mit tehet, hogy segítsen párjának az erekciós probléma megoldásában?
Szűr Andrea pszichológus és szexológus Budapest központjában a Vezesd az Életed Stúdióban és online A FOBO (Fear of Better Options), vagyis a jobb lehetőségektől való félelem, egy olyan állapot, amikor az egyén képtelen döntést hozni, mert attól tart, hogy lemond valami jobbról, ami még rá várhat. A szexológus figyelmeztet: az online társkereső platformok és alkalmazások korában, ahol szinte végtelen választási lehetőség áll rendelkezésre, a FOBO jelentős akadályt jelenthet a stabil és kielégítő kapcsolat kialakításában.
A választások bősége A párkeresési piac digitalizálódásával egyre több ember találkozik a választások bőségével. Swipe-olhatunk jobbra és balra, szűrhetjük a jelölteket életkor, érdeklődés vagy akár a távolság alapján. De mi történik, amikor túl sok a választék? A döntésképtelenséghez vezet, ami a FOBO lényege. Az a döntési "lefagyás", amikor az egyén túl sok lehetőség közül választhat, iéyenkor a döntési folyamat megbénulhat. A tökéletes partner keresése során az emberek gyakran elutasítják azokat a jelölteket, akik talán jól illeszkednének hozzájuk, mert úgy érzik, lehet, hogy van még valaki "jobb" ott kint. Ez az állandó keresés a tökéletesért hosszú távon kielégítetlenséghez vezethet - figyelmeztet a szexuálterapeuta. Az elégedettség elmarad A FOBO nemcsak hogy megnehezíti a párkeresést, de a kapcsolatok minőségét is befolyásolja. A potenciális partnerrel való kapcsolatban lévő egyének gyakran érzik, hogy nem teljesen elégedettek, mert folyamatosan azon töprengenek, vajon nem hozhattak volna-e jobb döntést. Az elköteleződés félelme A FOBO az elköteleződés félelme is lehet. Az, hogy "mi lenne ha", nem csupán a párkeresést nehezíti meg, hanem az elköteleződést is, mert a választás véglegesítése a "jobb lehetőségek" elvesztését jelenti. Hogyan küzdjünk meg a FOBO jelenséggel? A FOBO kezelésére nincs egyetemes recept, de vannak stratégiák, amelyek a szexuálpszichológusok szerint segíthetnek.
A jobb lehetőségek miatti félelem (FOBO) valós kihívást jelenthet a modern párkeresésben. Az egyensúly megtalálása a választások nyitottsága és a valós kapcsolatok mélyítése között kulcsfontosságú lehet a boldog és egészséges párkapcsolat kialakításához. Az egyensúly megtalálásában egy szexuálpszichológus sokat segíthet. Szűr Andrea pszichológus és szexuálterapeuta Budapest szívében a Vezesd az Életed Stúdióban és online |