A testtel való elégedetlenség mint lelki probléma egyre nagyobb kihívást jelent a pszichológusok és a klienseik számára. A testképzavar egyre inkább téma a közbeszédben is, ahogy a társadalom fokozódó figyelmet fordít a mentális egészségre és a testpozitivitásra. A szociális platformokon való hasonlítgatás a reklámok és a média üzenetei szintén fokozzák a probléma elmélyülését.
Ez a komplex pszichológiai állapot az egyén testével kapcsolatos elégedetlenségét és torzított észlelését jelenti, ami mélyreható hatással lehet az önértékelésre és a mindennapi életminőségre. Kulcsfontosságú, hogy a testképzavar erős alapot szolgáltathat az evészavarok (anorexia, bulémia, stb.) kialakulásához. A testképzavar a A testképzavar olyan állapot, amikor egy személy negatívan látja, értékeli vagy gondolja túl saját testét, esetleg ennek a negatív képnek megfelelően viselkedik. Ez magában foglalhatja a testméret, alak, súly vagy egyes testrészekkel kapcsolatos fokozott aggodalmat. A testképzavar nem diszkriminál: érintheti férfiakat, nőket, fiatalokat és időseket egyaránt, különböző kulturális és társadalmi háttérrel rendelkező embereket. A testkép 4 aspektusa A testkép négy aspektusát az a mód határozza meg, ahogyan saját testünket látjuk, érezzük, gondoljuk és ahogyan ezek alapján viselkedünk.
A testképzavar mögött számos tényező állhat
Fontos tudatosítani, hogy az egyének nem egyedül vannak ebben a küzdelemben, és a változás lehetséges. A társadalomnak is fontos szerepe van abban, hogy változtasson a testképekkel kapcsolatos szigorú normákon, és elősegítse az elfogadóbb környezet kialakulását. Az út az önelfogadás felé hosszú és kihívásokkal teli lehet, de a megfelelő támogatással és erőfeszítésekkel jelentős javulást lehet elérni a mentális jólét és az életminőség terén. Forrás: https://nedc.com.au/eating-disorders/eating-disorders-explained/body-image Szűr Andrea okleveles pszichológus Budapest szívében a Vezesd az Életed Stúdióban és szexológus online
0 Comments
Leave a Reply. |