A zene nem csak szórakoztatásra szolgálhat, hanem mély pszichológiai és terápiás hatásokkal bír. Az ISO-elv (Iso-Principle) egy olyan zeneterápiás módszer, amely kihasználja ezt a hatást, segítve az embereket hangulatuk javításában. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan alkalmazhatjuk ezt a technikát a mindennapokban a zenei válogatásunkkal, hogy javíthassunk lelkiállapotunkon, hangulatunkon!
Az Iso-Elv egy pszichológiai elv, amely szerint a zene képes tükrözni és befolyásolni érzelmi állapotunkat. A módszer lényege a mindenkori lelkiállapotunknak való megfelelés és fokozatosság elve. Zenehallgatáskor a zenei válogatásunkkal azonos hangulati szinten kezdünk, majd fokozatosan vezetjük át magunkat a kívánt érzelmi állapotba. Ez a technika különösen hasznos lehet stressz, szorongás esetén, segítve a negatív érzelmek enyhítését és a pozitív hangulat elérését. ISO-elv alkalmazása a lejátszási listánkban:
Az Iso elv hatékonysága abban rejlik, hogy segít tudatosan irányítani érzelmi átmeneteinket, megkönnyítve ezzel a negatív érzelmek feldolgozását és a pozitív állapotok elérését. A zene ebben az esetben nem csak háttérzaj, hanem aktív eszköz az önismeret és az érzelmi intelligencia fejlesztésére. Képzeljük el, hogy egy nehéz nap után stresszesen érkezünk haza. Első lépésként választhatunk egy mély, melankolikus darabot, ami tükrözi aktuális állapotunkat. Ezután áttérhetünk egy kicsit optimistább, de még mindig nyugtató zenei válogatásra, például a meditatív jazz vagy az akusztikus gitár műveire. Végül, amikor már érezzük, hogy nyugodtabbak vagyunk váltsunk vidámabb, pezsdítőbb zenére. Forrás: https://www.tmh.org/healthy-living/blogs/healthy-living/how-music-affects-your-mind-mood-and-body Szűr Andrea pszichológus online és Budapest központjában a Vezesd az Életed Stúdióbn
0 Comments
Leave a Reply. |